Obniżony wiek emerytalny: będziemy pracować czy odpoczywać?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   31 maja 2016 15:19


Obniżony wiek emerytalny: będziemy pracować czy odpoczywać? OPZZ i Konfederacja Lewiatan mają dwa skrajne stanowiska dot. skutków obniżenia wieku emerytalnego dla rynku pracy. Fot. Fotolia

Pracodawcy i związkowcy prezentują dwa skrajne stanowiska w kwestii skutków obniżenia wieku emerytalnego dla zatrudnienia starszych osób. Pierwsi ostrzegają, że aktywność zawodową zakończy 90 proc. uprawnionych, zaś drudzy ripostują, że na emeryturę przejdą tylko desperaci - zauważa Dziennik Gazeta Prawna.

Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Lewiatan twierdzi na łamach DGP, że ponad 90 proc. osób w wieku przedemerytalnym może się zdecydować na przejście na emeryturę, nie zastanawiając się nad konsekwencjami.

Pracodawcy swoje stanowisko opierają na analizie prof. Wojciecha Otto z Uniwersytetu Warszawskiego dotyczącej „Konsekwencji obniżenia wieku emerytalnego”. Wynika z niej, że „odsetek osób dobrowolnie odsuwających moment zakończenia aktywności zawodowej wyniósł w 2012 r. 4,2 proc. wśród kobiet w wieku 60-64 lata i 2,8 proc. wśród mężczyzn w wieku 65-69 lat".

Związkowcy natomiast nie mają wątpliwości, że osoby zbliżające się do wieku emerytalnego, mając do wyboru pracę lub zakończeniem aktywności zawodowej, wybiorą zatrudnienie. Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska przekonuje w DGP, że dopiero osoby zwolnione przez pracodawcę będą składać wnioski do ZUS o emeryturę.

Na potwierdzenie tej tezy związkowcy wskazują badanie dr med. Joanny Bugajskiej, kierownika Zakładu Ergonomii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego. W opracowaniu dotyczącym „Zrównoważonego życia zawodowego w każdym wieku” wskazano, że tylko 46,6 proc. pracowników w wieku przedemerytalnym zamierza całkowicie przejść na emeryturę. 38,7 proc. jest zainteresowanych łączeniem pracy z pobieraniem emerytury, a 14,7 proc. chce wyłącznie pracować.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR