Obywatelski Parlament Seniorów jednak się odbędzie. Ale poza Sejmem...
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   21 września 2016 16:11

Tylko organy statutowe Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) mogą decydować o inauguracji jego II kadencji. To, że ktoś nam odebrał pieniądze czy salę w Sejmie, nie zablokuje tego wydarzenia. Odbędzie się ono 3 października o godz. 12. w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ul. Anielewicza 6 w Warszawie - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca OPS.

- W związku z wycofaniem przez sejmową Komisję Polityki Senioralnej rekomendacji dla Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, sprawy nie ma - powiedział w środę (14 września) marszałek Sejmu Marek Kuchciński, odnosząc się do kwestii, czy przedsięwzięcie dojdzie do skutku.

Portal rynekseniora.pl zapytał Krystynę Lewkowicz, przewodniczącą OPS, o dalsze plany przedsięwzięcia.

Jest termin i miejsce posiedzenia
- Oczywiście, że tegoroczne posiedzenie się odbędzie. Sprawa jest i Obywatelski Parlament Seniorów będzie, dlatego, że jest to inicjatywa obywatelska i jedynie jego organy mogą decydować zarówno o posiedzeniach, jak i o dalszym funkcjonowaniu OPS - wyjaśnia Lewkowicz.

Informuje jednocześnie, że posiedzenie II kadencji OPS odbędzie się 3 października 2016 r. o godz. 12. w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich przy ul. Anielewicza 6 w Warszawie.

- To, że ktoś nam odebrał salę w Sejmie czy odmówił innych form pomocy, nie zablokuje tego wydarzenia. Oczywiście zorganizowanie alternatywnego miejsca w tak krótkim czasie jest wyzwaniem niezwykle trudnym, ale nie niemożliwym - tłumaczy.

W programie sesji plenarnej zaplanowano m.in. wystąpienia gości honorowych, sprawozdanie z działalności prezydium OPS z I kadencji (2015-2016), ślubowanie delegatów OPS II kadencji (2016-2019), wybór władz regulaminowych na II kadencję, referaty programowe oraz przyjęcie deklaracji programowej.

Zainteresowani będą mogli zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich.

Lewkowicz: brutalna próba podziału środowiska seniorów

Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej i posłanka Małgorzata Zwiercan (Wolni i Solidarni) poinformowała 13 września, że prezydium Komisji wystąpiło do marszałka Sejmu o zgodę na zorganizowanie konferencji "Rady seniorów - partnerstwo z samorządami" - i taką zgodę otrzymało. Przekazała, że konferencja obędzie się 1 października w sali kolumnowej Sejmu.

- To, że przewodnicząca komisji organizuje konferencję dla rad seniorów akurat 1 października, jest kolejnym etapem dezinformacji i chaosu, który wprowadza. Rady seniorów to owoc działania organizacji senioralnych i stanowią jedną czwartą zbiorowości OPS. Jeżeli posłanka Zwiercan zaprasza rady seniorów akurat 1 października, a pozostałych nie zaprasza, to jest to przede wszystkim brutalna próba podziału i skonfliktowania środowiska seniorów - oburza się Krystyna Lewkowicz.

Jednocześnie zdecydowanie podkreśla, że OPS stroni od polityki, chce być neutralny światopoglądowo i zajmować się wyłącznie problemami seniorów.

Jednak integrować osoby starsze chce także posłanka Zwiercan, tyle, że już w ramach własnej konferencji, organizowanej 1 października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.

- Z całym szacunkiem dla OPS, uważam, że powinna to być inicjatywa integrująca seniorów i powinniśmy zauważyć, że to oni są najważniejsi. To powinna być inicjatywa, która seniorów łączy, a nie po raz kolejny dzieli. (…) nie będziemy się podpisywać pod prywatną inicjatywą noszącą nazwę OPS, którego przewodniczącą jest pani Krystyna Lewkowicz, ze względu na to, że w regulaminie OPS jest zapisane, że o ostatecznym składzie decyduje przewodnicząca OPS - mówiła 13 września Małgorzata Zwiercan.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR