Obywatelski Parlament Seniorów "na wygnaniu": chcą być priorytetem każdego rządu
Autor: DK, PAP/Rynek Seniora   03 października 2016 22:01

Krystyna Lewkowicz ponownie została przewodniczącą Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, tym razem II kadencji. Przedstawiciele środowiska mieli też 3 października przyjąć deklarację programową II kadencji parlamentu „Seniorzy i przyszłość Polski”, w której wskazali na pozytywne działania wymagające kontynuacji oraz niepokojące zjawiska i tendencje.

- W Polsce jest więcej siedemdziesięciolatków niż nastolatków, a w 2025 70-latków będzie o 2 mln  więcej niż nastolatków - przypominał w swoim wystąpieniu Michał Szczerba (PO), b. szef Komisji Polityki Senioralnej.

Dlatego „sytuacja demograficzna Polski wymaga prowadzenia aktywnej i kompleksowej polityki senioralnej opartej na długofalowych działaniach państwa” - przekonuje OPS w swojej deklaracji.

- Seniorzy i ich sprawy muszą stać się priorytetem każdego rządu - podkreślał Szczerba.

Upolitycznienie i ingerencja
Jak możemy przeczytać w deklaracji programowej parlamentu, „opracowany został długofalowy program działania OPS, uwzględniający prowadzenie przez OPS, na równi z organami administracji rządowej i państwowymi jednostkami, monitoringu sytuacji osób starszych oraz ocenę tegorocznej informacji Rady Ministrów, co przewiduje ustawa o osobach starszych”.

W tym dokumencie OPS zwrócił również uwagę na niepokojące zjawiska, które mogą „świadczyć o braku partnerskiego podejścia do ogólnopolskiego przedstawicielstwa osób starszych”.

Wskazuje na „próby ingerencji przewodniczącej Komisji Polityki Senioralnej w samorządny i regulaminowy wybór delegatów OPS, co ostatecznie doprowadziło do wycofania się Kancelarii Sejmu z organizacji II sesji”. Z tego powodu inauguracyjna sesja II kadencji OPS odbyło się poza Sejmem - w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Dobra zmiana?
Mimo to zmiana polityczna przyniosła także pewne działania, które parlament seniorów przyjmuje z aprobatą. Jest to po pierwsze uchwalenie nowelizacji ustawy, która od 1 września 2016 r. wprowadziła wybrane bezpłatne leki dla osób po 75 r.ż.

Politycy opozycyjni uważają jednak inaczej i przedstawiają własne pomysły. – Lista leków 75+ jest niekompletna, jak to się ma do wyborczej obietnicy darmowych leków? – pytała retorycznie obecna na otwarciu II OPS b. premier Ewa Kopacz (PO) i proponowała inne rozwiązanie.

- Budżet nie jest z gumy, ale chcemy by to seniorzy decydowali czy bon refundacyjny w wysokości 200 zł przeznaczą na leki, rehabilitację, czy inne usługi - powiedziała.

OPS pozytywnie odbiera także m.in. kontynuację Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2014-2020 oraz Rządowego Programu Wieloletniego „Senior-WIGOR” na lata 2015-2020.

Postulaty środowiska
Seniorzy widzą też konieczność „kontynuacji w kolejnych latach przedsięwzięć programowych, a także pilna potrzebę podjęcia szeregu nowych inicjatyw wzmacniających politykę senioralną”.

Chodzi m.in. o kontynuowanie procesu zjednoczenia środowisk senioralnych i przeciwdziałanie wszelkim destruktywnym działaniom.

Kolejne punkty deklaracji to wspieranie ekonomii społecznej i inspirowanie rozwoju srebrnej gospodarki oraz wprowadzanie systemu zachęt dla pracodawców sprzyjających tworzeniu miejsc pracy i zatrudnianiu osób starszych.

- Przez 20 lat wypychano seniorów z rynku pracy - z powodu wysokiego bezrobocia – ale sytuacja się zmieniła. Trzeba pomyśleć, jak trzeba wprowadzić ich z powrotem na rynek pracy, jak wykorzystać potencjał osób starszych - postulował Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Tymczasem aktualne pomysły i tendencje idą w przeciwnym kierunku. - Trudno się pogodzić z rządową propozycją bezwzględnego zakazu łączenia emerytury i pracy. To pogrążyłoby polski rynek pracy, w którym przestaliby pracować najlepsi specjaliści. W rezultacie gospodarka by wyhamowała - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i b. minister pracy i polityki społecznej.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR