Obywatelski Parlament Seniorów: pionierzy srebrnej rewolucji
Autor: KL,PAP/Rynek Seniora   01 października 2015 18:05

Wsparcie dla opiekunów seniorów, lepsza koordynacja świadczeń pomiędzy pomocą społeczną a ochroną zdrowia i poprawa ekonomiczna sytuacji populacji osób starszych to priorytetowe działania, które wskazał Obywatelski Parlament Seniorów.

1 października w dniu Międzynarodowego Dnia Osób Starszych odbyło się pierwsze posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, reprezentującego około 3 tys., organizacji senioralnych w kraju.
Przewodniczącą Obywatelskiego Parlamentu Seniorów została wybrana w głosowaniu Krystyna Lewkowicz, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW. Do prezydium Parlamentu w sumie weszło 6 członków.

Funkcja integrująca i aktywizująca
Lewkowicz powiedziała, że parlament seniorów ma integrować całe środowisko seniorów, a głos powinni mieć także te organizacje działające na rzecz osób starszych, które dziś nie mają wśród posłów OPS swoich przedstawicieli - jest ich obecnie w kraju kilkanaście tysięcy.

Przyznała, że będzie starała się z przedstawicielami komisji finansów wypracować źródła finansowania tak potrzebne dla faktycznego wdrażania w życie inicjatyw podejmowanych przez OPS. - Jesteśmy pionierami, dlatego musimy również wypracować ramy prawne, w których będziemy się poruszać, jako reprezentanci 8 milionów polskich seniorów - zaznaczyła.

Prof. Ewa Kozdroń, przedstawicielka warszawskiej Rady Seniorów, zwracała uwagę na potrzeby społeczne seniorów. - Osoby starsze zbyt rzadko uczestniczą w życiu społecznym, mówi się, że nawet 70 proc. seniorów nie jest aktywnych w swoim miejscu zamieszkania. Rolą lokalnych organizacji senioralnych (Rad Seniorów – red.) jest aktywizacja tych osób - zaznaczała.

Dodawała jednak, że same organizacje senioralne nie zrobią wiele bez wsparcia ze strony samorządowej i dlatego ważne jest by seniorzy mieli swoją reprezentację nie tylko u podstaw, ale i tam gdzie decyduje się o polityce państwa, samorządu, gminy.

Wyzwanie dla finansów publicznych
O sytuacji społeczno-ekonomicznej osób starszych mówiła przewodnicząca zarządu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Elżbieta Ostrowska.

Jak podkreślała, Polska należy do krajów o najszybszym wzroście populacji osób trzeciego wieku. To zaś rodzi poważne wyzwanie dla finansów publicznych, systemów emerytalnych, dla służby zdrowia. Ale jest też szansą rozwoju nowych dziedzin gospodarki, wykorzystania potencjału i wiedzy seniorów. 

- A więc zatem, czy mamy obawiać się srebrnego tsunami, które nas zaleje i zniszczy, jak to czasem straszą media, czy przeciwnie widzieć perspektywy rozwoju srebrnej gospodarki? - dopytywała.

- Seniorzy XXI wieku chcą żyć aktywnie, realizować swoje pasje. Wielu z nas chce i może kontynuować aktywność zawodową, nie tylko ze względów ekonomicznych. Chcemy jak najdłużej żyć wśród ludzi i dla ludzi - dodała.

Na granicy minimum socjalnego
Ostrowska apelowała do rządu by pochylił się jeszcze lepiej nad sytuację materialną seniorów. Podała, że ZUS wypłaca obecnie świadczenia emerytalno-rentowe dla 7,5 mln osób. Przeciętna emerytura to nieco ponad 2 tys. zł, przeciętna renta - ok. 1600 zł.

Jak mówiła to wielkości przeciętne, które niewiele mówią o realnych warunkach życia osób starszych. Dwie trzecie emerytów ma świadczenia nieprzekraczające 2 tys. zł, z tego kilkaset tysięcy ma emerytury najniższe, do tysiąca złotych. 20 proc. emerytów sytuuje się w przedziale od 1000-1400 zł.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.