Obywatelski Parlament Seniorów: rynek nie umie zagospodarować potencjału osób starszych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 października 2017 13:09


Obywatelski Parlament Seniorów: rynek nie umie zagospodarować potencjału osób starszych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wzrost odsetka osób w wieku 65+ to ogromne wyzwanie; na instytucjach publicznych: rządowych, samorządowych będzie ciążyć wielka odpowiedzialność za wsparcie seniorów - podkreślano podczas obrad Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Zwracano też uwagę na małą liczbę geriatrów.

Inauguracyjne posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbyło się w polskim Sejmie 1 października 2015 r. W 2016 r. OPS nie uzyskał rekomendacji sejmowej komisji polityki senioralnej i obrady zorganizowane były w Muzeum POLIN. Przewodniczącą OPS jest Krystyna Lewkowicz.

Również w tym roku Obywatelski Parlament Seniorów zebrał się w niedzielę (1 października) z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Warszawie Muzeum Polin. Gośćmi OPS byli m.in. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, RPO Adam Bodnar, marszałek Mazowsza Adam Struzik oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W obradach OSP wzięło udział 460 delegatów z całego kraju.

Krzysztof Kwiatkowski podczas obrad OPS zwracał uwagę na tendencje demograficzne. - W latach 2010-2045 odsetek osób w wieku 65+ wzrośnie z 16 do prawie 27 proc. Liczba seniorów będzie pod koniec tego okresu zbliżona do liczby osób w wieku produkcyjnym - zauważył.

Jak dodał, będą to równoważne w sensie liczbowym grupy. - To ogromne wyzwania przed tymi, którzy odpowiadają za opiekę nad seniorami - alarmował prezes NIK. Jak zauważył, potencjał opiekuńczy rodziny w stosunku do osób starszych będzie malał. - To na instytucjach publicznych: rządowych, samorządowych będzie ciążyć jeszcze większa niż do tej pory odpowiedzialność, by wychodzić ze wsparciem dla osób w wieku senioralnym - podkreślił.

Kwiatkowski podsumowując wyniki raportów NIK dotyczące osób starszych nawiązał do rynku pracy dla osób w wieku 50+. Wyjaśnił, że wśród takich osób bezrobocie najszybciej rośnie. Według niego potencjału osób starszych rynek nie umie odpowiednio zagospodarować. - To powód do wstydu - oświadczył prezes NIK.

Jak podkreślił w Polsce liczba geriatrów jest zdecydowanie za mała: jest u nas niecały 1 etat takiego lekarza na 100 tys. mieszkańców. W Niemczech - dodał - wskaźnik ten jest dwukrotnie wyższy, a w Szwecji - nawet 8-krotnie wyższy. Tymczasem - w ocenie prezesa NIK - jeśli osoba w wieku powyżej 60 lat jest pod opieką geriatry, koszty jej leczenia dla państwa są zdecydowanie niższe.

Kwiatkowski nawiązał też do raportu dot. choroby Alzheimera. Przyznał, że jest to "jeden z najsmutniejszych raportów NIK", od kiedy jest prezesem Izby. Jak mówił, według szacunków "za trzy dekady ponad 1 mln Polaków będzie walczyć z tą chorobą". Prezes NIK zapowiedział, że za 2-3 tygodnie opublikowany zostać ma raport NIK dot. środowiskowych domów samopomocy.

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik wymienił problemy, z jakimi zmagają się seniorzy. To m.in. pogarszający się stan zdrowia, brak poczucia bezpieczeństwa, niedostateczna opieka zdrowotna, samotność, ubóstwo czy wykluczenie cyfrowe. - Receptą jest aktywność na tych wszystkich polach, wykorzystanie swojego potencjału - ocenił Struzik. Dodał, że samorząd - który on reprezentuje - chce być partnerem w tej aktywności. Zachęcił do tworzenia i realizacji projektów na rzecz osób starszych.

O działaniach lokalnych mówił też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zwracał uwagę na znaczenie wspólnot lokalnych w poprawie jakości życia osób starszych. - Aktywność lokalna może wiele problemów rozwiązać - podkreślił Bodnar. Zwrócił też uwagę na ustawę o sieci szpitali, która w niedzielę weszła w życie. Wyraził obawę, że może się ona wiązać "z zanikiem przestrzeni do rozwoju polskiej geriatrii".

OPS to - jak napisano na stronie inicjatywy - apolityczne, neutralne religijnie i światopoglądowo ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, reprezentujące interesy 9 milionów seniorów w Polsce. Delegatami OPS są przedstawiciele środowisk senioralnych w Polsce takich jak Uniwersytety Trzeciego Wieku, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminne rady seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR