Ochrona seniorów ważnym elementem działań UOKiK

POLITYKA SENIORALNA

Autor: UOKiK, MK/Rynek Seniora   15 września 2015 12:02


Ochrona seniorów ważnym elementem działań UOKiK Wiele działań UOKiK dotyczyło nieuczciwych praktyk stosowanych wobec seniorów. Fot. Fotolia

Sprzedaż sprzętu do gotowania i urządzeń paramedycznych podczas tzw. pokazów, organizowanych głównie dla seniorów była jednym z ważniejszych obszarów kontroli prowadzonych przez UOKiK - informuje Urząd w sprawozdaniu ze swojej działalności w 2014 r.

We wstępie do raportu UOKiK podkreśla, że szczególną rolę w zwalczaniu nieuczciwych praktyk w tym obszarze odegrał pion konsumencki, którego struktura została wzmocniona doświadczonymi specjalistami oraz utworzeniem komórki zajmującej się monitorowaniem rynku i analizą skarg.

Jak czytamy w sprawozdaniu, generalnie działania UOKiK w poprzednim roku koncentrowały się przede wszystkim na eliminowaniu zjawisk patologicznych występujących na rynku. Badano m.in. oferty przedsiębiorców z sektora finansowego: treści reklam wybranych produktów finansowych, zasady udzielania pożyczek pozabankowych czy konstrukcję ofert polis na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Urząd informuje, że kontrole w tym obszarze zakończono wydaniem czterech decyzji stwierdzających naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przez duże instytucje finansowe działające na terenie kraju. Dużo uwagi poświęcono również analizie zapisów umownych stosowanych przez deweloperów, operatorów turystycznych i telekomunikacyjnych, a także przedsiębiorców sprzedających towary przez Internet i poza lokalem przedsiębiorstwa (często właśnie na tzw. pokazach).

W 2015 r. UOKiK otrzymał dodatkowe środki w wysokości 5 mln zł na wzmocnienie instytucjonalne. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wsparcie ochrony konsumentów na rynku finansowym, realizowane przez przyspieszenie postępowań w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, eliminację niedozwolonych postanowień umownych, a także zwiększenie możliwości analizy sygnałów wpływających do UOKiK z rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.