Od 2016 r. rząd będzie monitorował sytuację osób starszych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 stycznia 2016 11:37


Od 2016 r. rząd będzie monitorował sytuację osób starszych W Polsce nie ma jeszcze systemu monitorowania sytuacji życiowej populacji osób starszych. Fot. archiwum

1 stycznia br. wchodzi w życie ustawa, która zobowiązuje Radę Ministrów do corocznego przedstawiania (do 31 października) Sejmowi i Senatowi informacji o sytuacji osób starszych w Polsce.

Ustawa o osobach starszych - definiowanych jako osoby powyżej 60 roku życia - zakłada, że monitorowanie ich sytuacji obejmować będzie m.in. analizowanie informacji dotyczących demografii, dochodów, warunków mieszkaniowych, aktywności zawodowej, zdrowia, niepełnosprawności, aktywności społecznej i obywatelskiej oraz edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej, a także dostępności i poziomu usług socjalnych.

- Wyposaża ona parlament w konkretne instrumenty, za pomocą których posłowie i senatorowie mogą wpływać na kształt polityki senioralnej prowadzonej przez przyszłe rządy - mówił w październiku 2015 r. b. przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Michał Szczerba.

Szczerba wspomniał również, że ustawa ta wprowadza do obrotu prawnego pojęcie „osoba niesamodzielna”. Nie zostało ono jednak zdefiniowane. - Dotyczy ono jednak dużej grupy osób. W mojej ocenie sejm przyszłej kadencji czeka praca nad konkretnymi rozwiązaniami dotyczącymi właśnie osób niesamodzielnych i ich opiekunów - powiedział.

W myśl ustawy monitorowanie sytuacji osób starszych ma być prowadzone na zlecenie prezesa Rady Ministrów przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego przy wykorzystaniu m.in. informacji statystycznych, wyników badań naukowych, informacji od innych organów administracji publicznej, państwowych jednostek organizacyjnych oraz innych organizacji zaangażowanych w kształtowanie sytuacji osób starszych w Polsce.

Ustawę uchwalono w poprzedniej kadencji parlamentu. Prace nad regulacją były szybkie - pierwsze czytanie projektu ustawy (opracowanego przez sejmową komisję polityki senioralnej) odbyło się 2 września, a Sejm uchwalił ustawę 11 września.

Podczas prac nad ustawą posłowie wskazywali, że zmieniająca się struktura demograficzna polskiego społeczeństwa stawia przed państwem nowe wyzwania, których celem jest zapewnienie osobom starszym warunków do wydłużenia aktywności zawodowej, społecznej i edukacyjnej oraz samodzielnego, zdrowego i bezpiecznego życia.

Wskazywano, że Polska należy do nielicznych krajów europejskich, w których nie ukształtowano systemu monitorowania sytuacji życiowej populacji osób starszych, uwzględniającego aspekty społeczne, ekonomiczne i zdrowotne. Wchodząca w życie ustawa ma to zmienić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.