Odwołano komisję, która miała dyskutować o obniżeniu wieku emerytalnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 października 2016 16:53


Odwołano komisję, która miała dyskutować o obniżeniu wieku emerytalnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zapowiadane na dziś (18 października) posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny, która miała się zająć prezydenckim projektem ustawy obniżającym wiek emerytalny, zostało odwołane. Powodem jest niedyspozycja zdrowotna posła PiS Jana Mosińskiego.

Posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny miało się rozpocząć o godz. 16. Komisja miała się zająć prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jak poinformowała PAP szefowa Komisji Beata Mazurek (PiS), posiedzenie komisji nie odbyło się ze względu na niedyspozycję zdrowotną posła Jana Mosińskiego (PiS), który kieruje pracami podkomisji, w której był omawiany prezydencki projekt obniżający wiek emerytalny.

- Jak tylko wróci do zdrowia niezwłocznie zwołam posiedzenie komisji - zapowiedziała.

Wyraziła nadzieję, że będzie to możliwe jeszcze w tym tygodniu. Zastrzegła jednak, że jest to uzależnione od stanu zdrowia posła Mosińskiego.

Niedyspozycję zdrowotną potwierdził w rozmowie z PAP poseł Mosiński, przewodniczący podkomisji, która zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy.

- Zdecydowały względy zdrowotne. Konsultowałem się już z lekarzem - mówił.

- W odwołaniu komisji nie ma żadnego podstępu. Mam nadzieję, że zdrowie pozwoli mi na, aby pojawić się na komisji jeszcze w tym tygodniu - podkreślił poseł PiS.

Na początku października sejmowa podkomisja zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy ws. emerytur. Zarekomendowała poprawkę, które zakłada wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR