Ok. 40 tys. osób, w tym wdowy i sieroty po górnikach, bez rekompensat za węgiel

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 stycznia 2018 12:35


Ok. 40 tys. osób, w tym wdowy i sieroty po górnikach, bez rekompensat za węgiel Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ok. 40 tys. osób, w tym też wdowy i sieroty po zmarłych górnikach, nie spełnia ustawowych warunków otrzymania 10-tysięcznej rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla - potwierdził resort energii. Platforma Obywatelska chce nowelizacji ustawy, by osoby te otrzymały świadczenia.

Chodzi o przyjętą w październiku ub.r. ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Na jej podstawie - jak podał w środę (10 stycznia br.) w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski - wypłacono już 10-tysięczne rekompensaty prawie 190 tys. uprawnionych.

Okazało się jednak, że część osób - wśród nich wdowy i sieroty pobierające renty rodzinne po górnikach, którzy zginęli w kopalniach lub zmarli jako pracownicy kopalń - nie ma ustawowych uprawnień do rekompensat, ponieważ należą się one - obok pozbawionych deputatu węglowego emerytów i rencistów - wdowom, wdowcom i sierotom po uprawnionych emerytach, a nie osobach zmarłych jako czynni górnicy.

Tobiszowski, odpowiadając na pytanie posłów PSL, tłumaczył w Sejmie, że katalog osób uprawnionych do rekompensat został ustalony tak, by nie narazić się na zarzut niedozwolonej pomocy publicznej. Przyznał, że jest to także "kwestia budżetowa" i zadeklarował, że sprawa będzie jeszcze analizowana. Potwierdził jednocześnie, że pominięcie w ustawie grupy wdów i sierot, a także osób, które obecnie są już na emeryturze, ale utraciły deputat węglowy jeszcze jako pracownicy, nie było przeoczeniem czy niezamierzonym błędem w ustawie.

- Mieliśmy niewątpliwie taką nadzieję, że tę grupę pominęliśmy w tym pośpiechu legislacyjnym, ale pan tutaj rozwiał jednoznacznie tę sytuację - skomentował poseł PSL Jan Łopata, namawiając rząd i resort energii do znalezienia rozwiązania tego problemu.

Poseł ocenił, że ustawa rozbudziła nadzieję dla dużej grupy osób, które jednak nie otrzymały rekompensat.

- Nie było przeoczenia - mówił wiceminister Tobiszowski, tłumacząc, że w ustawie można było ująć tylko taką grupę osób uprawnionych, by - jak mówił - "nie podchodzić pod pomoc publiczną, nie mieć problemów z zaskarżeniem jeśli chodzi o inne branże czy w ogóle o pewien system".

- Chcę podkreślić, że nie chodziło o to, żeby kogoś pozbawiać, nie ująć czy nie zauważać problemu. Ale aby zrealizować realnie jakąś kwestię związaną z deputatami, to mogliśmy do ustawy dać tylko tych emerytów, którzy będąc na emeryturze stracili to uprawnienie - wyjaśnił wiceminister, zaznaczając, że dodatkowo rozszerzono katalog osób uprawnionych o wdowy i sieroty po emerytach i rencistach, którzy utracili prawo do bezpłatnego węgla - ale nie po pracownikach.

Projekt nowelizacji ustawy w kierunku, umożliwiającym wypłatę 10-tysięcznego świadczenia dla nieuwzględnionych w obecnych regulacjach osób, przygotowała Platforma Obywatelska. Podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł tej partii Krzysztof Gadowski ocenił, że rozwiązanie stworzone przez rząd PiS dzieli wdowy i sieroty po górnikach na lepsze i gorsze. Zauważył, że problem dotyka w dużej mierze rodziny tych górników, którzy zginęli w katastrofach i wypadkach górniczych.

- Dzisiaj PiS nie daje tego świadczenia (…) rekompensacyjnego w wysokości 10 tys. zł dla sierot i wdów po górnikach, którzy nie dożyli emerytury i renty - mówił Gadowski, wskazując, iż ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym była przyjmowana w dużym pośpiechu i - jak mówił - "jest zła".

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR