Olsztyn: policja rozpoczęła akcję, która ma zwrócić uwagę na seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 stycznia 2016 17:00


Olsztyn: policja rozpoczęła akcję, która ma zwrócić uwagę na seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akcję "Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam" uruchomiła w czwartek (7 stycznia) olsztyńska komenda wojewódzka policji. Jej celem jest zwrócenie uwagi na seniorów, zapewnienie im bezpieczeństwa i zwracanie uwagi na ich potrzeby.

Policja akcją "Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam" chce zwrócić uwagę na seniorów, którzy z powodów zdrowotnych nie są w stanie kierować swoim zachowaniem.

- Zostawiając czajnik na gazie, czy włączone żelazko osoby te stwarzają zagrożenie dla siebie i innych - przyznała rzecznik warmińsko-mazurskiej policji Anna Fic i podkreśliła, że najgorsze są zniknięcia seniorów. - Często zdarza się, że rodzina nie ma pojęcia ani gdzie może być ich starsza bliska osoba, ani w co była ubrana w czasie zaginięcia - przyznała policjantka.

Warmińsko-mazurska policja przekonywała na konferencji prasowej, by nie zostawać seniorów z problemami z pamięcią samym sobie, by nie mieszkali oni sami, by na czas, gdy aktywni zawodowo domownicy idą do pracy, seniorów odwozić np. do dziennych domów pomocy.

- Warto też wyposażyć starszą osobę w telefon komórkowy, który zawsze powinien być naładowany. Tu nie chodzi o to, by senior telefonował, czy nawet, by odbierał połączenia. Po prostu dzięki aktywnemu telefonowi możemy w czasie poszukiwania łatwiej i szybciej namierzyć daną osobę - stwierdziła Katarzyna Szewioła z zespołu poszukiwań celowych wydziału kryminalnego KWP w Olsztynie. Szewioła dodała, że warto też uruchomić seniorom usługę, która pozwoli bliskim stwierdzić, gdzie się w danej chwili znajduje (np. taką, która służy monitorowaniu dzieci).

- W wielu przypadkach telefon pomógł w poszukiwaniach osób zaginionych - przyznała Szewioła.

Alternatywą dla telefonów mogą być specjalne urządzenia GPS wszyte w ubrania osób starszych. - One nawet nie muszą wiedzieć, że ich kurtka, czy płaszcz jest w taki nadajnik zaopatrzona, niektórzy seniorzy się na takie rzeczy buntują. Jednak to w przypadku zaginięcia może decydować o sukcesie poszukiwań - dodała Szewioła.

Policja zaapelowała także, by bliscy osób starszych zwracali uwagę na to, w co w danym dniu ubierają się seniorzy i by zawsze mieć ich aktualne zdjęcie.

Akcja "Pamiętaj o mnie, bo ja zapominam" ma także zwrócić uwagę na seniorów osób postronnych. Chodzi o reagowanie w sytuacji, gdy zauważamy na ulicy starszą samotną osobę ubraną nieadekwatnie do pogody, w kapciach, czy szlafroku. - Nie bądźmy obojętni, kłopoty z pamięcią mogą w przyszłości dotknąć każdego z nas - zaapelowała Fic.

W ubiegłym roku warmińsko-mazurska policja szukała 135 osób dorosłych, z czego 14 akcji poszukiwawczych zakończyło się tragicznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR