Opieka paliatywna w Sejmie: twarde dane kontra rzeczywiste problemy

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   22 marca 2018 11:41


Opieka paliatywna w Sejmie: twarde dane kontra rzeczywiste problemy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (21 marca), podczas posiedzenia Sejmowej Komisja Zdrowia poświęconej opiece paliatywnej i hospicyjnej, decydenci i eksperci przedstawiali zarówno sztywne, liczbowe dane, jak i faktyczne problemy, które nie zawsze widać przez pryzmat statystyki i centralnego zarządzania.

- Obecnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie z dnia 29 października 2013 r. ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Rozpoczęto analizę zgłoszonych propozycji i uwag - mówił na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Wyjaśnił, że projekt porządkuje proces kwalifikacji dorosłych pacjentów do opieki dzięki wprowadzeniu karty kwalifikacji.

- Projekt wprowadza również zmianę polegająca na włączeniu stwardnienia rozsianego do wykazu świadczeń gwarantowanych. Jednocześnie wprowadza się możliwość realizacji świadczeń opiekuńczych przez osoby o kompetencjach opiekuna medycznego - poinformował wiceszef resortu zdrowia.

Coraz więcej pacjentów i świadczeń
Jak poinformował, w Polsce funkcjonuje 115 hospicjów stacjonarnych posiadających 2260 łóżek, 839 hospicjów domowych oraz 11 dziennych ośrodków opieki paliatywnej lub hospicyjnej. Dodatkowo zarejestrowanych jest 85 oddziałów medycyny paliatywnej z bazą 1444 łóżek oraz 326 poradni medycyny paliatywnej w opiece ambulatoryjnej.

Z danych resortu wynika ponadto, że w 2017 r. świadczeń w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej udzieliło 525 świadczeniodawców niemal 92 tys. pacjentom. W tej liczbie ponad 500 świadczeniodawców udzieliło świadczeń dla ponad 60 tys. pacjentów po 65 r.ż.

- Wartość rozliczonych świadczeń wynosiła ok. 415 mln zł, z czego niemal 268 mln to wartość świadczeń udzielonych osobom 65+ - zaznaczył Król. Podkreślił, że zestawiając te dane z danymi sprzed pięciu lat (z 2013 r.), zauważalny jest wzrost zarówno liczby świadczeniodawców i pacjentów, jak i wartości rozliczonych usług.

Wiceminister zdrowia przytoczył również dane dotyczące opieki paliatywnej i hospicyjnej pacjentów poniżej 18. roku życia. - W 2017 r. takich świadczeń udzieliło 74 świadczeniodawców dla ponad 1600 pacjentów. Wartość rozliczonych świadczeń wynosiła ok 35,5 mln zł - mówił.

Tu także, jak podkreślił Król, w ciągu pięciu lat nastąpił wzrost liczby świadczeniodawców, pacjentów i wartości świadczeń.

Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej (PTMP) zaznaczyła, że „dane nie są do końca zgodne ze stanem faktycznym”. - Jeśli chodzi o osoby dorosłe, mamy 450 hospicjów domowych, ok. 150 poradni i 160 oddziałów - wyliczała.

Kolejki do hospicjów sięgają trzech miesięcy. Można je skrócić?
- Liczba łóżek, która jest obecnie zalecana przez rozwinięte kraje europejskie, to już nie 10, ale 12 na 100 tys. mieszkańców. Tymczasem w Polsce jest 6,5 łóżka na 100 tys. Są województwa, np. zachodniopomorskie, gdzie jest 2,6 łóżka. W woj. mazowieckim ten wskaźnik wynosi 4,7. W samej Warszawie jeszcze mniej. M.in. dlatego czas oczekiwania (na opiekę stacjonarną - red.) jest długi - w stolicy wynosi on średnio trzy tygodnie - zaznaczył dr Tomasz Dzierżanowski z PTMP.

Wiceminister argumentował, że mediana oczekiwania na hospicja stacjonarne i domowe według wyliczeń, którymi dysponuje resort, wynosi od trzech do siedmiu dni.

Dr Wiesława Pokropska, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej, poinformowała, że jest właśnie po spotkaniu z konsultantami wojewódzkimi, którzy zwracali uwagę, iż „w niektórych województwach są trzymiesięczne kolejki”.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR