Opieka zdalna: rozwiązania dla krakowskich seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: krakow.pl/Rynek Seniora   29 października 2015 16:20


Opieka zdalna: rozwiązania dla krakowskich seniorów Odpowiedzią na problemy seniorów jest opieka zdalna, czyli monitorowanie stanu zdrowia i postępu choroby pacjenta poza placówką medyczną. Fot. Fotolia

Monitorowanie stanu zdrowia pacjenta poza placówką medyczną, w domu, pracy czy podczas codziennej aktywności, teleopieka oraz telemedycyna - o tym rozmawiają dziś (29 października, czwartek) w magistracie uczestnicy konferencji „Kraków dla Seniora”, organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy z firmą Comarch Healthcare SA.

- Spotkanie to początek współpracy miasta z biznesem w rozwiązywaniu problemów osób starszych - powiedziała doradca prezydenta miasta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska–Walkowicz.

Konferencja ma charakter informacyjno-szkoleniowy, a jej celem jest przybliżenie skutków procesów demograficznych oraz społecznych, które w najbliższych latach coraz bardziej będą wpływać na nasze życie. W konferencji biorą udział: Anna Okońska - Walkowicz, przedstawiciele firmy Comarch Healthcare SA, firmy oraz środowiska naukowe.

Starzejące się społeczeństwo, tryb życia sprzyjający rozwojowi chorób cywilizacyjnych, a przy tym spadek liczby lekarzy i rosnące koszty opieki medycznej - to czynniki wskazujące na potrzebę szukania nowych rozwiązań uzupełniających tradycyjne metody opieki zdrowotnej. Odpowiedzią na te wyzwania jest właśnie opieka zdalna, czyli monitorowanie stanu zdrowia i postępu choroby pacjenta poza placówką medyczną.

Przypomnijmy, w lipcu br. z inicjatywy Anny Okońskiej-Walkowicz, miasto nawiązało współpracę z firmą RCS2, partnerem edukacyjnym firmy Apple w sprawie upowszechnienia technologii cyfrowej wśród osób starszych. Zgodnie z porozumieniem, RCS2 zapewni wsparcie techniczne i merytoryczne w postaci wypożyczenia tabletów dla seniorów uczęszczających do miejskich Centrów Aktywności Seniorów oraz szkolenia moderatorów, którzy następnie będą prowadzić zajęcia w CAS. 

- Z naszych obserwacji wynika, że seniorzy bardzo chętnie biorą udział w warsztatach z zakresu nowych technologii. Są to rzeczy, których chcą się uczyć - czują, że tego potrzebują. Jestem pewna, że możliwość regularnego korzystania z tabletów doda uroku życia osobom starszym, a także poprawi ich samopoczucie oraz samoocenę - uważa Anna Okońska-Walkowicz.

Na początek seniorzy działający w CAS otrzymają 40 tabletów. Docelowo ma ich być aż 100. Zaplanowano również spotkania szkoleniowe połączone z prezentacją sprzętu. To nie koniec działań w zakresie popularyzacji technologii cyfrowej wśród krakowian 60+. W przyszłości miasto planuje również nawiązać współpracę z instytucjami, które korzystają z iPADów w celu dotarcia do jak największej liczby seniorów i rozszerzenie działalności szkoleniowej. 

- Dla seniorów proponujemy indywidualnie dobrany zestaw sensorów monitorujących wybrane parametry życiowe (w zależności od kontekstu medycznego pacjenta): ciśnieniomierz, pulsoksymetr czy glukometr. Aparaty dedykowane są zarówno pojedynczym pacjentom jak i grupom pacjentów skupionych w DPS-ach, MOPS-ach czy oddziałach szpitalnych. Pacjentów z problemami kardiologicznymi wyposażamy również w aparat PMA (holter EKG z telemonitoringiem) -  mówi Piotr Piątosa, prezes Comarch Healthcare SA.

I dodaje, że stały nadzór nad pacjentami sprawuje zespół ratowników medycznych w Centrum Zdalnej Opieki Medycznej e-Care. Pacjenci mogą 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu kontaktować się telefonicznie z konsultantami medycznymi (ratownikami) pracującymi w e-Care. Możliwe jest również przeprowadzenie wideokonsultacji.

- System służy poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego: umożliwia monitorowanie upadku, przyjmowanie leków, skuteczność realizowanej rehabilitacji, zapewnia ciągły kontakt ze specjalistami z Centrum e-Care. Pacjenci dostają przypomnienia o badaniach, które powinni wykonać oraz przypomnienia o zażyciu leków, wypełniają ankiety dotyczące postępów prowadzonej terapii, satysfakcji pacjenta. Dostają na urządzenia instrukcje obsługi i filmiki instruktażowe pomagające prawidłowo wykonać badania - dodaje Piotr Piątosa.

Przypomnijmy; W Krakowie działa 11 miejskich Centrów Aktywności Seniora. Do 2020 ma ich być 54 – po trzy w każdej dzielnicy. Miasto przeznaczy na ten projekt 14 mln zł. Najważniejszym celem CAS jest poprawa jakości życia osób starszych m.in. poprzez aktywizację seniorów oraz wsparcie w zakresie nowych technologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.