Opiekunowie niepełnosprawnych: pierwsze czytanie ważnego rządowego projektu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: JW, Rzeczpospolita/Rynek Seniora   22 września 2016 11:10


Opiekunowie niepełnosprawnych: pierwsze czytanie ważnego rządowego projektu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

22 września podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny miało odbyć się pierwsze czytanie "projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych". Zgodnie z nowymi zapisami osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, po śmierci podopiecznego nabędą prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz świadczenia przedemerytalnego.

"Okres sprawowania opieki nad osobami niepełnosprawnymi należy traktować analogicznie do okresu zatrudnienia, w zakresie możliwości zaliczenia tego okresu do okresu 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, jak również do okresu uprawniającego do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Opiekun musi mieć co najmniej 55 lat (kobiety), 60 lat (mężczyźni) i legitymować się okresem uprawniającym do emerytury (minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn - do stażu dolicza się okres pobierania świadczenia) - zauważa "Rzeczpospolita".

Zobacz cały "Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych"

W związku z tym, że nie ma danych o liczbie osób, które sprawują opiekę przez co najmniej 365 dni, przyjęto, że uprawnienia otrzymają wszystkie osoby, które w danym roku zakończą sprawowanie opieki z powodu śmierci podopiecznego. 

Zdaniem ekspertów roczny wymóg opieki nad niepełnosprawnym jest zbyt krótki i może doprowadzić do wyłudzeń - informuje "Rz". Dodaje, że nowe zasady przyznawania świadczenia przedemerytalnego mogą być też niekonstytucyjne. Wykluczają bowiem z grona świadczeniobiorców opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, którzy nie otrzymali specjalnego zasiłku opiekuńczego, bo są w lepszej sytuacji materialnej.

Projekt miałby wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Rząd szacuje, że w latach 2017-2027 ze wsparcia skorzysta ok. 122,3 tys. osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR