Opolanie w punktach pomocy prawnej pytają o długi, podział majątku

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 lutego 2016 08:46


Opolanie w punktach pomocy prawnej pytają o długi, podział majątku Z początkiem 2016 r. w życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych, młodych i seniorów. Fot. Fotolia

Jak założyć działalność gospodarczą, jak starać się o alimenty, jak poradzić sobie z długami - o takie sprawy pytają mieszkańcy Opola w punktach darmowej pomocy prawnej. W mieście działa pięć punktów, w regionie - 46. W punktach najczęściej pojawiają się osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej i osoby powyżej 65. roku życia.

Sekretarz Opola Grzegorz Marcjasz podał, że w stolicy województwa działa pięć punktów darmowych porad prawnych: w oddziale Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) przy pl. Kopernika oraz filii MBP przy ul. Książąt Opolskich, gdzie dyżury pełnią adwokat i radcy prawni zakontraktowani przez miasto; a także w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie - Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy ul. Małopolskiej; Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Opolu przy ul. Dambonia oraz w Domu Złotej Jesieni na ul. Hubala, gdzie porad udzielają prawnicy i radcy prawni zatrudniani przez organizacje pozarządowe.

Marcjasz podał, że w sumie w styczniu we wszystkich tych punktach w mieście udzielono blisko stu porad prawnych. Jego zdaniem zainteresowanie darmowymi poradami rośnie i coraz więcej osób o nie pyta.

Radca prawny Aleksandra Bucka Zmuda, która udziela porad w punkcie przy ul. Małopolskiej w Opolu, także powiedziała, że zainteresowanie poradami jest coraz większe. - Przez cały styczeń udzieliliśmy ich w sumie piętnaście, a do piątku - czyli niespełna do połowy lutego - szesnaście - podała.

Dodała, że problemy, z którymi zgłaszali się zainteresowani, dotyczyły np. kwestii pozbawienia władzy rodzicielskiej, umieszczenia dziecka w placówce zastępczej, podziału majątku, zawierania umów zleceń czy o dzieło, spraw spadkowych, kwestii zabezpieczenia się przed odpowiadaniem za długi dzieci czy kwestii dozoru elektronicznego.

- Najczęściej udzielamy informacji o obowiązującym stanie prawnym, o tym jak rozwiązać daną kwestię, ale zdarza się też, że pomagamy wypełnić wniosek czy sporządzamy np. projekt pozwu o alimenty - dodała Bucka-Zmuda.

Poinformowała, że w punkcie najczęściej pojawiają się osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej i osoby powyżej 65. roku życia.

Radca prawny Alicja Mojsiejew-Aleksandroff, która z kolei pełni dyżury w Opolu przy pl. Kopernika podała, że zgłaszające się dotąd osoby młodsze szukały np. porad ws. alimentów czy założenia działalności gospodarczej, a starsze - pomocy w przypadku zaległości kredytowych czy kwestiach mieszkaniowych. - Bywa, że w punkcie mamy kolejki, ale zdarza się, że przez dłuższy czas nie przychodzi nikt - mówiła.

Mimo to jej zdaniem zainteresowanie darmowymi poradami rośnie, bo wiedza o nich się rozpowszechnia. - Z całą pewnością widać zapotrzebowanie na takie porady - oceniła. Dodała, że zapewne do punktów trafiałoby jeszcze więcej osób, gdyby były one dobrze oznakowane i promowane.

Marcjasz zapewnił, że miasto zamierza punkty oznakować, ale - jak zaznaczył - w miarę możliwości finansowych, jakie daje dotacja na nie przeznaczona. Dodał, że Opole promuje je np. na swojej stronie internetowej.

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w ramach ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej działają cztery punkty darmowych porad. Jak powiedział rzecznik starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu Adam Lecibil w samym tylko punkcie znajdującym się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie pracujący tam prawnik przyjmuje 3-4 osoby dziennie. - To dużo, bo czasem na obsługę jednej osoby potrzeba nawet godzinę - dodał.

Jak wynika z zamieszczonego na stronie ministerstwa sprawiedliwości harmonogramu prac punktów darmowej porady prawnej w woj. opolskim w całym regionie działa ich w sumie 46.

Z początkiem tego roku w życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz ofiar klęsk. Na jej mocy w 380 powiatach Polski powstało 1524 punkty darmowej pomocy prawnej. Ustawę uchwalił parlament poprzedniej kadencji, a podpisał prezydent Andrzej Duda.

Jak podało na początku lutego ministerstwo sprawiedliwości od 1 lutego w całym kraju działają wszystkie te punkty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.