Opole: 40 animatorów będzie aktywizować osoby starsze

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 września 2015 15:59


Opole: 40 animatorów będzie aktywizować osoby starsze Animatorzy przeszkoleni za unijne pieniądze mają za zadnie "wyciagnąć" seniorów z domów. Fot. Shutterstock

40 animatorów osób starszych, którzy mają aktywizować seniorów w swojej okolicy, przeszkolono w ramach unijnego projektu. Ponad połowa z przeszkolonych znalazła zatrudnienie lub założyła własne firmy. Projekt kosztował ok. 2 mln zł.

Projekt dot. szkolenia animatorów osób starszych realizowały wspólnie od 2013 r. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz firma CTC Polska. Podsumowano go w poniedziałek.

Na animatorów w ramach projektu przeszkalane były osoby nieaktywne zawodowo powyżej 50 roku życia. Jak wyjaśniła koordynatorka projektu z ramienia CTC Polska Izabela Damboń-Kandziora - do szkoleń dobierane były osoby, które już wcześniej wykazywały aktywność w lokalnych społecznościach i miały predyspozycje do pracy z ludźmi.

- Projekt miał w sumie dwie grupy docelowe. Były to z jednej strony osoby przez nas szkolone na animatorów, a z drugiej - osoby, którymi potem w swoich środowiskach zajmowali się nasi animatorzy - powiedziała Damboń-Kandziora. Zaznaczyła, że dzięki tym działaniom chciano „jak największą liczbę osób starszych ‘wyciągnąć z domów’”.

Radosław Rybak z CTC Polska na konferencji podsumowującej projekt tłumaczył, że w ramach szkoleń przyszłych animatorów uczono np. jak tworzyć oferty aktywności odpowiednie dla osób starszych, jak promować aktywność fizyczną, zdrowy styl bycia, jak przekazywać wiedzę np. z zakresu obsługi komputerów czy korzystania z internetu, ale też jak pisać projekty i pozyskiwać pieniądze na przyszłe działania.

W ramach projektu każda z przeszkalanych osób odbyła półroczny staż, podczas którego miała płaconą minimalną pensję krajową i była pod opieką profesjonalnych coachów. Po odbyciu projektu tak przygotowane osoby nie miały jednak gwarancji zatrudnienia - musiały same odnaleźć się na rynku pracy.

Z danych przekazywanych na poniedziałkowej konferencji wynika, że 27 uczestników projektu znalazło zatrudnienie lub założyło swoje firmy; 18 z nich pracuje jako animator osób starszych w lokalnych społecznościach. Poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla dodał w rozmowie z mediami, że część z nich zatrudniły samorządy, a kilku osobom pracę dało TSKN.

Jedną z animatorek - w gm. Zębowice (opolskie) - została emerytowana nauczycielka Dorota Wons. Jak mówiła dziennikarzom, w ramach swojej pracy organizuje wycieczki dla osób starszych z gminy, kawiarenki w ramach których odbywają się spotkania, ale też np. zajęcia nordic walkingu, kursy językowe, czy ćwiczenia z rehabilitantką.

Damboń-Kandziora zapewniła, że form aktywności proponowanych przez przeszkolonych animatorów było bardzo wiele, a najtrudniejszy zazwyczaj bywał początek ich pracy na danym terenie i przekonanie seniorów do tego, by od czasu do czasu wyszli z domów. Zapewniła jednak, że systematycznie prowadzone zajęcia spowodowały, iż po zakończeniu stażu niektórzy animatorzy wręcz nie mogli przerwać aktywności, bo lokalna społeczność „wymusiła na nich dalszą pracę”.

Galla podkreślił, że współrealizowany przez TSKN projekt „daje gotowy instrumenty prowadzenia polityki senioralnej samorządom lokalnym” w postaci osób mających bardzo konkretne wykształcenie.

Według niego jeśli w obecnej perspektywie finansowej będzie możliwość pozyskania środków unijnych na podobne działanie, to TSKN chce projekt podobnych szkoleń realizować jeszcze raz.  - 40 animatorów na całe województwo opolskie to mało. Tym bardziej, że nasze społeczeństwo starzeje się coraz bardziej i zapotrzebowanie na usługi senioralne będzie rosło - podkreślił Galla.

Szkolenie animatorów odbywało się w ramach projektu „Tranzytowe miejsca pracy - Import modelu wsparcia dla szczególnie wrażliwych grup na rynku pracy”. Projekt sfinansowany został z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.