Opolskie: ludowcy chcą "teleaniołów" dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 października 2018 09:20


Opolskie: ludowcy chcą "teleaniołów" dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wdrożenie programu "teleanioł" w regionie zapowiadają kandydaci do sejmiku wojewódzkiego z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy podczas czwartkowej (11 października) konferencji w Opolu przedstawili założenia projektu.

System składa się z obsługiwanego całodobowo centrum reagowania i współpracujących z nim elektronicznych opasek przypominających zegarek z kilkoma przyciskami. Jego możliwości demonstrował podczas spotkania z dziennikarzami w Opolu wicemarszałek województwa Antoni Konopka (PSL).

- Opaska ma kilka funkcji, dzięki niej można natychmiast skontaktować się z operatorem w centrum reagowania lub opiekunem. Urządzenie ma wbudowany odbiornik GPS, który może wskazać miejsce pobytu osoby poszukiwanej lub potrzebującej pomocy. Jest to niezwykle ważne w przypadkach zaników pamięci u osób starszych lub udaru. Co ważne, opaska jest przypisana do bazy danych i operator kierujący do potrzebującego karetkę, może na podstawie bazy danych, poinformować o jego wieku, chorobach i branych lekach - wyliczał Konopka.

Jego zdaniem, system pozwoliłby na dłuższe przebywanie seniorów w swoich domach i odciążenie pracujących członków rodzin, którzy opiekują się swoimi rodzicami i dziadkami.

- Obecnie w naszym niespełna milionowym województwie mieszka 160 tysięcy osób w wieku 65 plus. W ciągu trzydziestu lat ta liczba ma się podwoić, co oznacza radykalne obciążenie dla systemu opieki społecznej oraz pozostałej części mieszkańców - podkreślił Konopka.

Według szacunków opolskich kandydatów PSL, całościowy koszt systemu w skali regionu, mógłby zamknąć się w kwocie 20 mln złotych, przy czym osoby potrzebujące otrzymywałyby urządzenie bezpłatnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR