
Wdrożenie programu "teleanioł" w regionie zapowiadają kandydaci do sejmiku wojewódzkiego z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy podczas czwartkowej (11 października) konferencji w Opolu przedstawili założenia projektu.
System składa się z obsługiwanego całodobowo centrum reagowania i współpracujących z nim elektronicznych opasek przypominających zegarek z kilkoma przyciskami. Jego możliwości demonstrował podczas spotkania z dziennikarzami w Opolu wicemarszałek województwa Antoni Konopka (PSL).
- Opaska ma kilka funkcji, dzięki niej można natychmiast skontaktować się z operatorem w centrum reagowania lub opiekunem. Urządzenie ma wbudowany odbiornik GPS, który może wskazać miejsce pobytu osoby poszukiwanej lub potrzebującej pomocy. Jest to niezwykle ważne w przypadkach zaników pamięci u osób starszych lub udaru. Co ważne, opaska jest przypisana do bazy danych i operator kierujący do potrzebującego karetkę, może na podstawie bazy danych, poinformować o jego wieku, chorobach i branych lekach - wyliczał Konopka.
Jego zdaniem, system pozwoliłby na dłuższe przebywanie seniorów w swoich domach i odciążenie pracujących członków rodzin, którzy opiekują się swoimi rodzicami i dziadkami.
- Obecnie w naszym niespełna milionowym województwie mieszka 160 tysięcy osób w wieku 65 plus. W ciągu trzydziestu lat ta liczba ma się podwoić, co oznacza radykalne obciążenie dla systemu opieki społecznej oraz pozostałej części mieszkańców - podkreślił Konopka.
Według szacunków opolskich kandydatów PSL, całościowy koszt systemu w skali regionu, mógłby zamknąć się w kwocie 20 mln złotych, przy czym osoby potrzebujące otrzymywałyby urządzenie bezpłatnie.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych