Opolskie: mała popularność darmowych porad prawnych. Co nie działa?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Seniora   17 maja 2016 12:38


Opolskie: mała popularność darmowych porad prawnych. Co nie działa? Zdaniem sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej udzielanie darmowych porad prawnych w urzędzie a nie w kancelarii zmniejsza zaufanie klientów do prawnika. Fot. Fotolia

W pierwszym kwartale 2016 r. z bezpłatnej pomocy prawnej skorzystało zaledwie 2,5 tys. Opolan - tymczasem uprawnionych do niej jest prawie 500 tysięcy mieszkańców. Samorząd adwokacki za tak niską frekwencję obwinia lokalizacje punktów, w których świadczone jest darmowe poradnictwo.

Według informacji Nowej Trybuny Opolskiej w ciągu trzech miesięcy 2016 r. z darmowych porad prawnych w woj. opolskim skorzystało tylko 2,5 tys. osób.

Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej twierdzi, że petenci nie mają zaufania do prawnika, który udziela porad w urzędzie - szczególnie w przypadku sporów prawnych z organami publicznymi.

Zdaniem samorządu adwokackiego system udzielania darmowych porad prawnych powinien zostać zreformowany. Najlepszym wyborem byłoby udzielanie porad w kancelariach, a upoważnienie do tego byłoby poprzedzone wręczeniem specjalnego kuponu do odbioru w starostwie. Ministerstwo Sprawiedliwości na razie nie myśli jednak o zmianach formuły udzielania świadczeń.

Na Opolszczyźnie działają obecnie 42 punkty bezpłatnych porad prawnych. Utrzymanie jednego kosztuje miesięcznie ok. 5 tys. zł.

O darmowe porady mogą się starać seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, kombatanci i weterani, młodzież do 26. r.ż., osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny oraz wszyscy zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Więcej: www.nto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.