Opolskie: Senior-WIGOR? Tak, ale nie w tym roku

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Seniora   03 sierpnia 2015 09:52


Opolskie: Senior-WIGOR? Tak, ale nie w tym roku Placówki Senior-WIGOR służyć mają m.in. aktywizacji społecznej seniorów. Fot. Fotolia

W tym roku na Opolszczyźnie w ramach rządowego programu Senior-WIGOR powstanie tylko jeden dom dla seniorów. Nieoficjalnie władze samorządowe przyznają, że nie spieszyło im się do składania wniosków, bo rządowe dofinansowanie pokryje tylko część kosztów tej inwestycji.

Na Opolszczyźnie pieniądze z programu Senior-WIGOR - dokładnie 250 tys. zł - dostanie tylko jedna gmina, Głogówek. To też jedyny opolski samorząd, który składał wniosek. Oprócz tego o pieniądze na dom seniora starało się jeszcze stowarzyszenie z Pokoju, ale jego oferta nie została zaakceptowana.

Nieoficjalne wiadomo, że samorządowcom się nie spieszy, bo dotacja to tylko część inwestycji. Gminy mogą dostać 80 proc. dofinansowania do uruchomienia dziennego domu lub klubu. Samorząd może liczyć także na dotację w wysokości 50 tys. zł na wyposażenie takiej placówki.

Rząd chce też partycypować w kosztach utrzymania tych instytucji, do 200 zł na jednego podopiecznego miesięcznie. Ale gminy też będą musiały coś dołożyć. Samorządowcy chcą więc najpierw poznać dokładne koszty funkcjonowania takich placówek.

Starsi (50+) w województwie opolskim stanowią ponad 37 proc. ogólnej liczby ludności. Z prognoz GUS wynika, że w 2035 roku prawie połowę mieszkańców Opolszczyzny będą stanowiły osoby w wieku 50 lat i starsze. 

Więcej: www.nto.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.