Opolskie: utworzono Regionalny Opolski Klaster Senioralny
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   12 sierpnia 2014 14:19

Sześciu partnerów podpisało w poniedziałek (10 marca) umowę powołującą Regionalny Opolski Klaster Senioralny. Klaster ma m.in. wypracować innowacyjne rozwiązania służące stworzeniu kompleksowej oferty usług zdrowotnych, opiekuńczych i osobistych dla osób starszych.

Opolszczyzna, w ramach tworzonej Specjalnej Strefy Demograficznej, która ma przeciwdziałać wyludnianiu się regionu, oraz w ramach budowanego modelu polityki senioralnej, chce rozwinąć system opieki nad seniorami - skoordynować istniejące już formy wsparcia osób starszych i dać warunki do rozwoju tzw. srebrnej gospodarki. Mówi się m.in. o tworzeniu stacjonarnych domów opieki nad seniorami - także zagranicznymi - czy budowaniu oferty tzw. mieszkań serwisowanych.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek mówił w poniedziałek, że powołanie klastra to pierwszy krok do integracji działań w obszarze polityki senioralnej na poziomie regionu. - Klaster ma zintegrować wszystkich zainteresowanych rozwojem polityki senioralnej, zarówno w kwestii usług socjalnych, wsparcia opiekuńczego, jak i usług zdrowotnych. To rozwiązanie przyszłościowe, które związane będzie także z działalnością biznesową - powiedział Kolek.

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński dodał, że klaster ma być "twórczą formułą", która będzie generować projekty i rozszerzać paletę usług dla seniorów, a to z kolei ma się przyczynić do budowania rynku takich usług.

Izabela Damboń-Kandziora z CTC Polska Sp. z o.o., która referowała założenia i zadania klastra, wśród szans, które ma on dawać, wymieniła m.in. stworzenie nowej, regionalnej specjalizacji w postaci "gospodarki senioralnej". Zaznaczyła, że może on być też platformą wymiany informacji i dystrybucji usług tworzonych z myślą o seniorach, ułatwiać ich tworzenie i docieranie z tymi usługami do osób starszych. - Będziemy tworzyli narzędzia informatyczne, by wspierać te działania - dodała.

Klaster ma także certyfikować usługi i instytucje, które będą działać w zakresie polityki senioralnej. - Jesteśmy jak najbardziej otwarci na biznes. Im więcej firm pojawi się w ramach srebrnej gospodarki ze swoimi usługami, tym lepiej - dla seniorów, ale też dla przedsiębiorców. Trzeba jednak zadbać o standardy, dlatego mówimy o certyfikowaniu - wyjaśniał z kolei Radosław Rybak z firmy bit Polska Sp. z o.o.

Pierwszym etapem wspólnych prac firm i instytucji, które utworzyły klaster, będzie dopracowanie szczegółów modelu organizacyjnego opieki senioralnej i stworzenie biznesplanu tego modelu.

Wśród usług, których świadczenie ma w przyszłości koordynować klaster, wymieniono m.in. usługi opiekuńcze, rehabilitacyjne, tworzenie miejsc opieki stacjonarnej, mieszkań serwisowanych czy miejsc opieki tymczasowej, w których seniorzy mogliby odbywać np. 2-3-tygodniowe turnusy, na czas urlopu opiekujących się nimi bliskich. Mowa jest też o oferowaniu indywidualnej opieki medycznej, tworzeniu oferty turystycznej, a nawet gastronomicznej dla seniorów.

- Chcemy też, by w ramach klastra dostępnych było wiele innych usług moblilnych, tak by seniorzy jak najdłużej mogli pozostać w domach aktywni, sprawni i zdrowi - dodała Damboń-Kandziora.

Zdaniem władz województwa opieka senioralna ma też tworzyć miejsca pracy np. w ramach firm świadczących usługi na rzecz osób starszych.

Umowę, powołującą klaster senioralny, podpisano w opolskim urzędzie marszałkowskim. Jej sygnatariuszami są: Caritas Diecezji Opolskiej, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, Samodzielny Publiczny Zespół Szpitali Kup-Pokój, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz firmy bit Polska Sp. z o.o. i CTC Polska Sp. z o.o. Patronat nad inicjatywą objęli marszałek województwa opolskiego i wojewoda opolski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.