Opolskie: wsparcie niesamodzielnych i seniorów w wojewódzkiej strategii

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 stycznia 2016 09:13


Opolskie: wsparcie niesamodzielnych i seniorów w wojewódzkiej strategii W Opolskim Będą wzmacniać dostępność usług opiekuńczych - tych, które będą realizowane w środowisku, a nie w formie instytucjonalnej. Fot. Shutterstock

Działania na rzecz wspierania aktywności i samodzielności niepełnosprawnych czy wsparcie seniorów - zakłada przyjęta we wtorek (26 stycznia) przez opolski sejmik Wojewódzka Strategia w Zakresie Polityki Społecznej.

Strategia przygotowana została na lata 2016-2025. Jak mówili podczas wtorkowej sesji marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła i wicemarszałek Opolszczyzny Roman Kolek, to jeden z głównych dokumentów programowych województwa wyznaczających najważniejsze kierunki działań w zakresie polityki społecznej.

Kierownik Obserwatorium Integracji Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Aleksandra Walas mówiła na wtorkowej sesji sejmiku, że strategia oparta została na diagnozie sytuacji w regionie, która wskazała m.in. na pogłębiający się spadek liczby ludności czy zwiększającą się liczbę osób starszych. Z diagnozy tej wynika też m.in., że na Opolszczyźnie - na tle innych regionów kraju - nieco lepiej kształtuje się sytuacja, jeśli chodzi o zakres ubóstwa. - Jesteśmy w grupie regionów, które mają ten wskaźnik nieco niższy. Także liczba osób, które korzystają z pomocy społecznej, jest u nas nieco niższa niż w innych regionach kraju - mówiła Walas.

Wśród największych wyzwań, jakie uwzględnia strategia, są m.in. działania na rzecz wspierania aktywności i samodzielności osób niepełnosprawnych; aktywizacja i wsparcie wzrastającej liczby seniorów w regionie.

- Będziemy wzmacniać dostępność usług opiekuńczych - tych, które będą realizowane w środowisku, a nie w formie instytucjonalnej. Planujemy wzmacniać profilaktykę i aktywizację, takie funkcje jak asystentura - asystent rodziny, seniora, osoby niesamodzielnej. Chcemy też wzmacniać i rozwijać instytucje takie jak placówki wsparcia dziennego, dzienne domy pomocy, kluby seniora - wyliczała Walas.

Założenia strategii realizować mają samorządy różnego szczebla - w tym samorząd województwa czy organizacje pozarządowe. Jak wskazano, źródłem finansowania działań w niej zapisanych mają być głównie środki unijne, ale też pieniądze np. z budżetu państwa, samorządów, PFRON, podmiotów prywatnych i trzeciego sektora.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Opolskiego na lata 2014-2020 z puli wynoszącej łącznie ok. 75 mln euro będzie można pozyskiwać dofinansowanie np. na rozwój usług dla osób niesamodzielnych - w tym np. opiekę środowiskową w miejscu zamieszkania; wsparcie inwestycyjne np. na przebudowę, rozbudowę i modernizację obiektów służących opiece nad osobami niesamodzielnymi, w tym starszymi i niepełnosprawnymi (m.in. mieszkania wspierane, dzienne domy pomocy); czy np. na kompleksowe programy aktywizacji społecznej i zawodowej.

Opolski sejmik ostatecznie przegłosował we wtorek Wojewódzką Strategię w Zakresie Polityki Społecznej większością głosów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR