Opolskie: wsparcie osób starszych priorytetem samorządu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: KL,UMWO/Rynek Seniora   15 stycznia 2016 12:29


Opolskie: wsparcie osób starszych priorytetem samorządu Strategia województwa opolskiego na na lata 2016-2020 bierze pod uwagę potrzeby seniorów. Fot. Shutterstock

Wsparcie rodziny i osób w podeszłym wieku, zwiększenie aktywności i samodzielności osób niepełnosprawnych, wzmocnienie wsparcia społecznego -  to podstawy strategii województwa opolskiego na lata 2016-2025.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego zaprezentowano projekt Wojewódzkiej Strategii w Zakresie Polityki Społecznej na lata 2016-2025.

Dokument powstał staraniem 28 osobowego zespołu pracowników Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, urzędu marszałkowskiego oraz ekspertów rekrutujących się z różnych środowisk.

Marszałek województwa, Andrzej Buła, przypomniał, że dokument będzie przedmiotem obrad na styczniowej sesji Sejmiku Województwa, a potem raz w roku zostanie sporządzany raport z jego realizacji. 

Wicemarszałek Roman Kolek zwracał uwagę na część diagnostyczną, która poprzedziła budowanie strategii. Pod uwagę wzięto zarówno kwestie demograficzne cechujące województwo (ujemny przyrost naturalny, duży udział emigrantów, niski poziom aktywności zawodowej), jak i szereg zjawisk korzystnych - m.in. niski poziom zagrożenia ubóstwem, niewielki odsetek osób korzystających z pomocy społecznej, lepszą dostępność do instytucji opieki, wysoką ocenę mieszkańców co do warunków życia.

Z tej diagnozy wynikają wskazania zawarte w strategii. Uznano - jak mówiła Aleksandra Walas, kierownik Obserwatorium Polityki Społecznej ROPS - że w najbliższych latach najważniejsze będzie wsparcie rodziny, wzmocnienie jej aktywności oraz bezpieczeństwa. Strategia zwraca też uwagę na zwiększenie aktywności i samodzielności osób niepełnosprawnych, na aktywizację seniorów. Mówi o włączeniu społecznym osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, wreszcie zwraca uwagę na wzmocnienie roli i znaczenia ekonomii społecznej jako skutecznego narzędzia integracji społecznej.

W trakcie dyskusji postulowano, by w strategii znalazł się oddzielny zapis o mieszkaniach chronionych adresowanych do osób niepełnosprawnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.