Osoby po 50. roku życia coraz częściej się rozwodzą

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Polityka/Rynek Seniora   15 lipca 2015 13:51


Osoby po 50. roku życia coraz częściej się rozwodzą Małżonek gwarancją wsparcia na stare lata? Niekoniecznie. W Polsce coraz częściej rozwodzą się pary z długim stażem Fot. Fotolia

Rosnąca długość życia powinna przekładać się na długość trwania małżeństw. Coraz częściej jednak w naszym kraju nawet pary z długim stażem decydują się na rozwód. Zamiast szklanki wody - wręczają sobie papiery rozwodowe.

Liczba rozwodów, na które decydują się ludzie po 50. roku życia, z 20-, 30-letnim stażem małżeńskim, od dwóch dekad systematycznie w Polsce rośnie. Statystycznemu rozwodnikowi, jak wynika z danych GUS, regularnie przybywa lat - mężczyzna właśnie przekracza czterdziestkę (40-41), kobieta jest średnio dwa lata młodsza.

W liczbach bezwzględnych wciąż najszybciej i najczęściej kończą się małżeństwa młode, ale w 2014 r. rozpadło się już 17,5 tys. - czyli trzykrotnie więcej niż w 1990 r. - czyli trzykrotnie więcej niż w 1990 r. - związków mających za sobą ponad 20 wspólnych lat (ogółem rozwiodło się 66,6 tys. par).

Trend widać w całej Polsce, zwłaszcza w miastach, gdzie społeczne przyzwolenie na rozwód jest generalnie jest większe. Zaczynamy rozumieć to, o czym od dawna przekonują psychologowie - dzieci nie scementują związku na wieczność.  

Późne rozwody mają zasadniczo trzy przyczyny. Po pierwsze - to niezażegnane w porę kryzysy. Druga przyczyna rozwodów to klasyczna zdrada, choć w przypadku par 50 plus takie spory łatwiej zażegnać, niż naprawić związek, w którym uczucie wyschło zupełnie. Trzecią przyczyną rozwodów jest wypalenie w związku.  

Więcej: www.polityka.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.