Ostatni weekend września: seniorzy bezpłatnie wejdą do muzeów, teatrów...

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 września 2018 12:06


Ostatni weekend września: seniorzy bezpłatnie wejdą do muzeów, teatrów... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach realizowanej po raz ósmy ogólnopolskiej akcji ministerstwa kultury pt. "60+kultura" seniorzy w 126 miejscowościach w całej Polsce, w ostatni weekend września (28-30), będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty instytucji kulturalnych.

28 września rozpocznie się kolejna edycja weekendu kultury dla seniorów, organizowana przez instytucje kultury, a inicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja "60+Kultura" jest skierowana do osób powyżej 60. roku życia; będą one mogły skorzystać z darmowych biletów wstępu lub biletów ze zniżką do instytucji kultury. Akcja ma zachęcić do częstszego korzystania z ofert kulturalnych.

W akcji uczestniczą m.in. muzea, teatry, biblioteki, filharmonie, opery, a nawet parki krajobrazowe. Tegoroczna akcja obejmuje 200 muzeów. Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępnia bezpłatne wejścia dla seniorów do wszystkich swoich oddziałów.

Muzeum Toruńskiego Piernika przygotowało warsztaty wypieku piernika oraz prelekcje "Męskie rzemiosło. O piernikach i piernikarzach". Zwiedzanie wystaw w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, od piątku do niedzieli, będzie kosztowało seniorów 2 zł.

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, za 1 zł, w sobotę, zorganizowało zwiedzania wystawy "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych". W 10 zagrodach chłopskich, zabytkowym kościele i wnętrzach dwóch dworów szlacheckich prezentowane są dawne zajęcia wiejskie oraz obrzędy związane z domem i gospodarstwem m.in.: suszenie ziół, święcenie ziół, wypiek chleba, wyrób twarogu, wirowanie śmietany, kiszenie ogórków i kapusty, pranie i maglowanie bielizny.

Przez cały ostatni weekend września, w godz. 10-18, osoby 60 powyżej 60. roku życia za złotówkę zwiedzą Pałac na Wyspie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich. Można to zrobić indywidualne lub wziąć udział w zorganizowanym oprowadzaniu o godz. 11, 14 i 17.

Seniorzy będą mogli także pospacerować po Łazienkach i wziąć udział w warsztatach artystycznych. Edukatorzy Łazienek Królewskich opowiedzą o historii królewskich ogrodów, w których wzajemnie przenikają się przyroda i kultura, oraz o łazienkowskiej faunie i florze. Spotkanie zwieńczy miniplener rysunkowy, podczas którego można będzie uwiecznić na papierze swój ulubiony fragment ogrodu.

Adresaci akcji są także zaproszeni do oper, filharmonii, teatrów czy centrów sztuki. W Operze Novej w Bydgoszczy udostępniona została pula 50 biletów za 5 zł na "Wesele Figara". Z kolei Teatr Dramatyczny w Warszawie zaprasza w niedzielę na godz. 17 na spektakl "Cabaret", na który bilet kosztuje 60 groszy.

W Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie w piątek odbędzie się otwarcie wystawy pt. "VINYL" i słuchanie płyt ze starych gramofonów.

W wielu miejscach odbędą się także warsztaty edukacyjne i artystyczne. W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu zaplanowano cykl darmowych warsztatów twórczych, aktywizujących seniorów oraz ułatwiających poruszanie się w świecie nowych mediów np. z fotografii cyfrowej.

W łódzkim Widzewskim Domu Kultury "502" będzie realizowany projekt "Zaradny i bezpieczny senior", na którym wygłoszona będzie prelekcja z zakresu poradnictwa prawnego. Miłośnicy poezji polskiej zaproszeni są do lubelskiej biblioteki publicznej nr 38, w której odbędzie się spotkanie literackie z okazji 180. rocznicy urodzin Adama Asnyka.

W akcję włączyły się także parki narodowe i krajobrazowe. W Kampinoskim Parku Narodowym odbędzie się spacer dydaktyczny Skrajem Puszczy.

Wykaz instytucji biorących udział w akcji, z podziałem na województwa, dostępny jest pod adresem: http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finansowanie-i-mecenat/kultura-dostepna/kultura-dostepna-dla-seniorow.php

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR