Ostatnie dni na złożenie wniosku o wsparcie z "Senior-WIGOR". Przypominamy szczegóły programu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   09 sierpnia 2016 12:08


Ostatnie dni na złożenie wniosku o wsparcie z "Senior-WIGOR". Przypominamy szczegóły programu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oferty w ramach tegorocznej edycji konkursu "Senior-WIGOR" można składać do 14 sierpnia. Program wspiera jednostki samorządowe w tworzeniu i prowadzeniu dziennych domów dla osób starszych. Preferowane są gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, o niskich dochodach na jednego mieszkańca i wysokim odsetku seniorów.

Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiaty), a jego celem jest wsparcie nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+ poprzez dofinansowanie rozwoju sieci dziennych domów „Senior-WIGOR”.

W placówce można spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Do dyspozycji pensjonariuszy są pomieszczenia do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu).

Każdy podopieczny musi mieć zapewniony jeden ciepły posiłek dziennie. Posiłki są przygotowywane na miejscu lub dostarczane przez firmę zewnętrzną. Kuchnia bądź aneks kuchenny nie muszą spełniać wymogów określonych dla stołówki - ich celem jest umożliwienie seniorom przygotowania szybkiego i prostego posiłku (kanapki, kawa, herbata).

Na realizację programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 370 mln zł w latach 2015-2020, natomiast w samym 2016 r. - 40 mln zł.

Jednostka samorządu terytorialnego może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. Na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotację na wyposażenie domu - jednorazowo w kwocie nie wyższej niż 70 tys. zł. Wkład własny to minimum 20 proc. wartości projektu.

Jeden pracownik ma pod opieką maksymalnie 15 seniorów. Jeżeli będzie taka potrzeba, może być również zaangażowany stażysta, ale za zgodą samorządu. Dodatkowo zatrudnieni muszą być: fizjoterapeuta, pielęgniarka, ratownik medyczny, psychoterapeuta lub dietetyk (w zależności od potrzeb danej placówki).

Opłaty za zajęcia prowadzone w dziennym domu "Senior-WIGOR" są dobrowolne. Samorząd sam decyduje o konieczności uiszczenia zapłaty oraz o jej ewentualnej wysokości. Po stronie samorządu leży zapewnienie dojazdu do domu dziennego.

Już działające już dzienne domy pobytu także mogą ubiegać się o dofinansowanie swojej działalności w ramach programu "Senior-WIGOR" - musza jednak ulec - w drodze uchwały intencyjnej - przekształceniu.

Można także starać się o dotacje na utrzymanie placówki. Dofinansowanie na działalność bieżącą na jednego uczestnika wynosi do 200 zł/miesiąc.

Projekty mogą być realizowane we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami, a sama umowa o dofinansowanie jest podpisywana z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Oferty wyłącznie w formie papierowej należy składać/przesyłać na adres właściwego urzędu wojewódzkiego, z dopiskiem: „Konkurs Senior-WIGOR - Edycja 2016” do 14 sierpnia 2016 r. (decyduje data wpływu).

Wojewoda ocenia formalnie i wstępnie merytorycznie oferty na bieżąco i po weryfikacji sukcesywnie przekazuje je do ostatecznego rozstrzygnięcia do ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Ostateczny termin przesyłania ofert przez wojewodę upływa w dniu 31 sierpnia 2016 r.

Składane oferty rozpatrywane są w kolejności wpływu do ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na realizację programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR