Ostra dyskusja nt. gminnych rad seniorów. Działają, czy tylko pozorują działanie?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   27 maja 2016 11:56


Ostra dyskusja nt. gminnych rad seniorów. Działają, czy tylko pozorują działanie? Według informacji wojewodów w Polsce działa 197 gminnych rad seniorów. Na zdj. rada seniorów w gminie Karsin (Pomorskie). Fot. UG Karsin

Eksperci przekonują, że absolutnie ważne jest zachęcenie blisko 2,5 tys. polskich gmin do przygotowywania lokalnych diagnoz sytuacji osób starszych. Mogą pomóc w tym powstające gminne rady seniorów. Problem w tym, że pojawiają się wątpliwości nt. rzeczywistej aktywności takich rad.

W pierwszej połowie 2012 r. w Polsce funkcjonowało tylko 9 gminnych rad seniorów, a podstawy prawne ich powoływania były bardzo niejasne. Obecnie w kraju działa 197 rad - najwięcej w Opolskim i Śląskim, a ze wszystkich gmin 8 proc. ma reprezentację osób starszych - podano w informacji MSWiA.

Dane i informacje na temat funkcjonowania gminnych rad seniorów zreferował 19 maja 2016 r., podczas 15. posiedzenia Komisji Polityki Senioralnej (KPS), podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sebastian Chwałek.

Cztery lata temu działało tylko 9 rad seniorów
- W pierwszej połowie 2012 r. na terenie kraju funkcjonowało 9 tzw. rad seniorów. Dodatkowo uzyskano opinię dotyczącą prawnych podstaw ich powoływania - przypomniał Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w MSWiA.

Zaznaczył, że celem jednoznacznego uregulowania prawnego kwestii powoływania gminnych rad seniorów była nowelizacja Ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym dokonana w październiku 2013 r.

- Dodano przepis artykułu 5c, który stanowi obecnie precyzyjną podstawę prawną dla rady gminy umożliwiającą utworzenie gminnej rady seniorów. Dodatkowo regulacja ta określa charakter, skład i sposób działania takiej rady - tłumaczył Chwałek.

MSWiA: jest 197 rad seniorów
O przedstawienie aktualnej informacji nt. funkcjonowania gminnych rad seniorów minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do wojewodów na początku marca 2016 r.

- Z uzyskanych danych wynika, iż w kraju funkcjonuje obecnie 197 gminnych rad seniorów i wykazują się one dużą aktywnością. W odniesieniu do ogólnej liczby gmin w Polsce, która wynosi w tym momencie 2478, stanowi to prawie 8 proc. gmin, w których utworzono gminne rady seniorów - referował Sebastian Chwałek z MSWiA.

Podkreślił, że właściwie w każdym województwie zostały powołane rady seniorów. Zaznaczył, że w woj. śląskim na 167 gmin aż w 35 jednostkach powołano rady. Najmniej rad ma woj. świętokrzyskie - spośród 102 gmin tylko w pięciu samorządach funkcjonują tego typu reprezentacje seniorów. Na szarym końcu jest także Lubuskie - jest tam 10 rad na 213 gmin.

Michał Szczerba, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej i poseł PO zwrócił uwagę na pozytywne wyjątki na mapie Polski.

- W woj. opolskim rady seniorów funkcjonują w 21 procentach gmin. To jest absolutny rekord. Również w woj. śląskim w 15 procentach gmin zafunkcjonowała rada seniorów. Opolskie i Śląskie są bardzo aktywne w tym zakresie. Tak było od samego początku - podkreślił Szczerba.

Konsultują, doradzają, inicjują
Sebastian Chwałek z MSWiA wyjaśnił, że członkami gminnych rad seniorów są przede wszystkim przedstawiciele różnych środowisk reprezentujących osoby w wieku 55+, zamieszkałe na terenie danych gmin - m.in. ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej czy przedstawiciele innych podmiotów działających na rzecz osób starszych, np. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, klubów seniora, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz reprezentanci organów gmin.

- Statut gminnych rad seniorów określa m.in. liczbę ich członków - mogą one zrzeszać od 10 do 15 przedstawicieli - oraz długość ich kadencji: od 2 do 4 lat. Gminne rady seniorów obradują na posiedzeniach, które zwoływane są przez przewodniczącego w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał - tłumaczył Chwałek.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.