Ostry konflikt o parlament seniorów. Tego samego dnia konkurencyjna konferencja w Sejmie
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 września 2016 11:00

W Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, w Sejmie, na wniosek prezydium komisji senioralnej, odbędzie się konferencja „Rady seniorów - partnerstwo z samorządami” - poinformowała przewodnicząca komisji Małgorzata Zwiercan. To nie jest inicjatywa całego prezydium - ocenił Michał Szczerba (PO).

Posłanka Zwiercan (Wolni i Solidarni) powiedziała podczas posiedzenia komisji, że prezydium wystąpiło do marszałka Sejmu o zgodę na zorganizowanie konferencji "Rady seniorów - partnerstwo z samorządami", której celem jest podsumowanie współpracy rad z jednostkami samorządu i ją otrzymało. Przekazała, że konferencja obędzie się pierwszego października w sali kolumnowej Sejmu.

Skłócone prezydium komisji
Wiceprzewodniczący komisji senioralnej poseł Szczerba (PO), zdecydowanie zaprzeczył by uczestniczył w pracach prezydium, które byłoby poświęcone tej inicjatywie.

- Chciałbym poprosić panią przewodniczącą by nie używała słowa prezydium komisji i nie autoryzowała działań, które podejmuje sama, prawdopodobnie w porozumieniu z drugim wiceprzewodniczącym - dodał.

Przypomniał, że pierwszego października w Sejmie miał odbyć się Obywatelski Parlament Seniorów. -Wypowiedź pani przewodniczącej w jakiś sposób przesądza, że ten parlament się nie odbędzie na terenie Sejmu - stwierdził.

To już nie jest apolityczna komisja
Dodał, że Sejm poprzedniej kadencji zdecydował o zabezpieczeniu środków na organizację Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i dopytywał, czy należy domniemywać, że zostaną one wykorzystane na zorganizowanie konferencji.

Przewodnicząca komisji ripostowała, że poseł w przeszłości zapewniał ją, iż komisja jest apolityczna, a ona odnosi inne wrażenie. Dodała, że na posiedzeniu prezydium Sejmu na początku września poruszany był temat konferencji. Podkreśliła, że 5 września komisja polityki senioralnej odwołała swój merytoryczny patronat nad Obywatelskim Parlamentem Seniorów.

Czytaj też: Konflikt trwa. Sejmowa komisja cofa patronat nad parlamentem seniorów

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r. Jesienią 1993 r. w Luksemburgu miał miejsce Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Inauguracyjne posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) odbyło się w Sejmie 1 października ub.r.

Czytaj też: "To próba ingerencji w samorządność Obywatelskiego Parlamentu Seniorów”

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR