Oszczędzające energię centra seniora. Czy ta koncepcja podbije rynek?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Grażyna Kuryłło/Rynek Seniora   17 grudnia 2015 12:03


RynekSeniora.pl
Oszczędzające energię centra seniora. Czy ta koncepcja podbije rynek? Około 70 proc. osób po 60. roku życia mieszka bez dzieci we własnych mieszkaniach lub w domach o średniej powierzchni 90 mkw. Fot. Enklawa Kryształowa (zdjęcie ilustracyjne)

Koncepcja samorządowej zrównoważonej polityki senioralnej w zakresie mieszkalnictwa przewiduje w małych i średnich miastach budowę centrów seniora, składających się z jednego lub paru budynków. Na parterach ulokowano by usługi, w tym ośrodki pobytu dziennego seniorów. W dużych aglomeracjach byłyby to głównie nadbudowy niskich budynków.

Według zleconych przez burmistrza Połańca pilotażowych badań spisowych sytuacji seniorów w mieście około 70 proc. osób po 60. roku życia mieszka bez dzieci we własnych mieszkaniach lub w domach o średniej powierzchni 90 mkw.

- Koszty utrzymania tego dysfunkcjonalnego majątku stanowią ogromne obciążenie dla budżetów domowych seniorów - tłumaczy dr Ludomir Duda, termodynamik i pionier ekologicznego budownictwa, który z synem Tomaszem, psychologiem i autorem badań stworzył koncepcję samorządowej zrównoważonej polityki senioralnej.

Dr Duda od dawna poszukiwał rozwiązań, które zapewniłyby minimum kosztów utrzymania na emeryturze, czyli mieszkanie z jak najmniejszym zużyciem energii.

-  Zacząłem pracować nad koncepcją budynków zeroenergetycznych. Wiedziałem, że jest możliwe zbudowanie mieszkań, w których koszty ogrzewania będą dziesięć razy mniejsze nic przeciętnie. Znajomi zaprojektowali dom według moich wytycznych. Podczas wywiadów z seniorami w Połańcu pokazywano im ten projekt z pytaniem, czy przeprowadziliby się do takiego lokalu. Zaskoczeniem dla nas była powszechna akceptacja tego rozwiązania - opowiada dr Ludomir Duda.

Burmistrz Połańca też zainteresował się koncepcją i rozpoczął przygotowania do realizacji. Dlatego autorzy koncepcji zgłosili się do Stowarzyszenia Architektów Polskich, aby wspólnie wypracować zasady projektowania dla seniorów, które będą ważne w organizowanych przez zainteresowane gminy konkursach.

Loggie z miniuprawą roślin
W miastach małych i średnich, gdzie są wolne tereny blisko śródmieścia, koncepcja przewiduje budowę centrów seniora, które składałyby się z jednego lub paru budynków w zależności od lokalnego popytu. Na parterach ulokowano by usługi, w tym pobytu dziennego seniorów. Na wyższych kondygnacjach mieściłyby się mieszkania jednoosobowe i dwuosobowe. Każde miałoby loggię z infrastrukturą umożliwiającą miniuprawę roślin.

-  Zaprojektowaliśmy to w związku z przeprowadzonymi na Zachodzie badaniami w domach pomocy społecznej. Eksperyment polegał na tym, że jedno piętro pensjonariuszy miało możliwość uprawiania kwiatów, a inne nie. Po roku się okazało, że tych, którzy nie opiekowali się roślinami już nie było - tłumaczy dr Ludomir Duda.

W dużych miastach centra byłyby głównie nadbudowami niskich budynków. - Zasada, według której nie przesadza się starych drzew, nie dotyczy konkretnego mieszkania, lecz okolicy, m.in. społecznych powiązań z sąsiadami. Ponieważ przystosowanie obecnych mieszkań seniorów do niepełnosprawności kosztuje bardzo dużo, to lepiej dobudować piętro do innego budynku w pobliżu starego miejsca zamieszkania z osobnymi windami. Tym bardziej że te mieszkania mają być skromne powierzchniowo - wyjaśnia dr Duda.

Oszczędność energii to podstawa
Według dra Dudy odwrócona hipoteka pozwala emerytom jedynie na zapłacenie rachunków za prąd. - Dlatego trzeba budować z zapewnieniem odpowiedniej izolacyjności, na poziomie U01. Potrzebna jest też rekuperacja, czyli odzysk ciepła powyżej 70 proc. Po spełnieniu m.in. tych warunków przy racjonalnej architekturze mamy budynek zeroenergetyczny - uważa dr Ludomir Duda.

Przyznaje jednak, że z ogrzewaniem domu ekologicznego jest pewien kłopot, bo on wymaga też energii do chłodzenia.

- Ludzie starsi nie są odporni na wysokie temperatury w związku z tym w takich domach potrzebna jest klimatyzacja. Jednak współczesne pompy ciepła powietrze-powietrze umożliwiają dostarczenie ciepła nawet przy -25 stopniach na zewnątrz budynku. One nas i ogrzeją i ochłodzą przy minimalnej ilości energii. Na metr kwadratowy takiego mieszkania potrzebujemy poniżej pięciu kilowatogodzin. Rocznie ogrzewanie metra kwadratowego kosztować będzie około 60 gr., czyli za 30 mkw. mieszkania rachunek wyniesie 18 zł rocznie - wylicza dr Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.