Oszukiwali "na wnuczka" i "na policjanta" nie tylko w Polsce. Osiem osób stanie przed sądem

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 grudnia 2017 16:24


Oszukiwali "na wnuczka" i "na policjanta" nie tylko w Polsce. Osiem osób stanie przed sądem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Blisko 700 tys. zł wyłudzili bądź próbowali wyłudzić metodą na tzw. policjanta członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, przeciwko której skierowano do sądu akt oskarżenia - poinformowała PAP szczecińska PK. Przestępcy oszukali i usiłowali oszukać prawie 150 osób.

Akt oskarżenia, który szczeciński wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu w Gorzowie Wielkopolskim - obejmuje ośmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Oszuści działali na terenie całej Polski, a także Niemiec i Wielkiej Brytanii, i dokonywali oszustw metodą "na wnuczka" i "na policjanta" - poinformowała w piątek (29 grudnia) PAP naczelniczka zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej Aldona Lema.

- Członkowie grupy, podając się za funkcjonariuszy CBŚ, wprowadzali pokrzywdzonych w błąd co do swojej tożsamości, oświadczając, że prowadzą postępowanie karne wobec oszustów i zamierzają zabezpieczyć przed utratą pieniądze pokrzywdzonych - powiedziała Lema.

Dodała, że oszuści byli podzieleni na role: jedna osoba dzwoniła do pokrzywdzonych, a inna odbierała później pieniądze.

Z informacji śledczych wynika, że w ten sposób oszukano i usiłowano oszukać co najmniej 149 osób w podeszłym wieku. Wyłudzili co najmniej 680 tys. zł.

Jak wyjaśniła Lema, przestępstwa zaczynały się z reguły telefonami z zagranicy.

- Skierowaliśmy kilka wniosków o pomoc prawną do Wielkiej Brytanii, Belgii i Niemiec, żeby zidentyfikować abonentów numerów telefonów. W tym zakresie materiały zostały wyłączone do odrębnego postępowania - dodała.

Ponadto trzem osobom przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania narkotyków. Większość ze sprawców była także wcześniej karana.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 8 oraz kara grzywny - powiedziała Lema.

Szczecińska PK przejęła sprawę z Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. Śledczy połączyli ją z innym postępowaniem toczącym się w kraju. Materiały pochodziły także z mniejszych spraw, które zostały wcześniej umorzone.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR