Oszuści wyłudzili od seniorów ponad 25,6 mln zł

POLITYKA SENIORALNA

Autor: KWP Olsztyn, MK/Rynek Seniora   22 października 2015 10:12


Oszuści wyłudzili od seniorów ponad 25,6 mln zł   Tylko w tym roku w Polsce doszło do ponad 2220 prób wyłudzeń pieniędzy od seniorów. Fot. Fotolia

Tylko w tym roku na terenie Polski doszło już do ponad 2220 oszustw, z czego około 1400 to usiłowania. W ponad 820 przypadkach doszło do wyłudzenia pieniędzy. 198 sprawców działało metodą „na wnuczka”, 623 „na policjanta”. Straty obywateli naszego kraju to już 25 mln 660 tys. zł, z czego 22 mln metodą „na policjanta”.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, na Warmii i Mazurach w tym roku odnotowano ponad 90 zgłoszeń, z czego więcej niż 60 to usiłowania, a w około 30 przypadkach pokrzywdzeni przekazali pieniądze. Seniorzy z regionu stracili około 660 tysięcy złotych, w 22 przypadkach przekazano pieniądze sprawcy, w 6 przelewem.

Metody działania sprawców
Do osoby, której imię może wskazywać na podeszły wiek dzwoni fałszywy członek rodziny. Najpierw podczas krótkiej rozmowy z córką, siostrzenicą, wnuczkiem, proszą oni o pomoc, ponieważ spowodowali wypadek i muszą zapłacić pieniądze, aby uniknąć więzienia. Czasem prośba dotyczy pieniędzy są potrzebnych na operację czy korzystny zakup mieszkania.

Padają słowa „Babciu, pomóż mi proszę”. Następnie dzwoni oficer operacyjny policji albo CBŚ o nazwisku Lewandowski, Nowak, Kędziora, Dziewulski, który mówi, że prowadzi tajną akcję przeciwko oszustom, albo pracownikom banku, którzy źle gospodarują pieniędzmi. Policjant prosi o pomoc w zatrzymaniu przestępców i ochronienie oszczędności seniora.

Osoba starsza może oczywiście zweryfikować dane policjanta - podczas rozmowy oszust każe pokrzywdzonemu zadzwonić na nr 997, 112 i potwierdzić jego tożsamość u oficera dyżurnego policji. Senior tak robi, przy czym nie orientuje się, że się nie rozłączył i cały czas trwa jedna i ta sama rozmowa z przestępcą. Po prostu do słuchawki podchodzi kolejna osoba, która udaje oficera dyżurnego policji i potwierdza dane rzekomego funkcjonariusza.

Podczas rozmowy oszuści wypytują o oszczędności, lokaty, cenne rzeczy w mieszkaniu. Czasem nawet zamawiają taksówkę, aby senior mógł pojechać do banku po pieniądze. Ostatnim krokiem jest przekazanie pieniędzy kurierowi, albo przelewem, bądź, jak to się dwukrotnie wydarzyło w ubiegłym tygodniu wrzucenie do śmietnika.

Policja przypomina: nie informujemy o tajnych akcjach
„Nigdy też nie odbieramy i nie przekazujemy pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz cbś, czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast rozłączmy się i dzwońmy pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów.”- zaleca olsztyńska KWP.

Co ma zrobić senior, który odbierze podejrzany telefon?
Policjanci analizujący każdy przypadek oszustwa zwracają uwagę na to, że czasem seniorzy kontaktują się ze swoimi prawdziwymi bliskimi, którym mają pomóc i przekazać pieniądze, dopiero wtedy, kiedy już oddadzą gotówkę przestępcom.

„Przypominamy, że warto skontaktować się z prawdziwymi bliskimi natychmiast po odłożeniu słuchawki, po rozmowie z oszustem. Nawet ten krótki kontakt pozwoli zweryfikować informacje, a przede wszystkim upewnić się, że naszej córce, synowi itp. nic nie jest i wcale nie potrzebują pilnie finansowego wsparcia.” - informuje policja.

Jak reagować podczas rozmowy?
„Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu.” - informuje KWP Olsztyn.

Policja przypomina też, że w każdej tego typu sytuacji należy skontaktować się z prawdziwymi policjantami i opowiedzieć, co się wydarzyło. Każdy zapamiętany szczegół jest ważny i może przydać się do ustalenia i zatrzymania oszustów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.