Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta" często są skomplikowane. Wtedy wkraczają analitycy kryminalni

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 czerwca 2017 10:13


Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta" często są skomplikowane. Wtedy wkraczają analitycy kryminalni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Analiza kryminalna jest stosowana w sprawach skomplikowanych i wielowątkowych; bez niej trudniej wykryć m.in. sprawców oszustw "na wnuczka" - tłumaczył w rozmowie z PAP podinsp. Artur Jarosz, zastępca naczelnika Wydziału Analizy Kryminalnej KGP.

Wydział Analizy Kryminalnej należy do Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji. Jego specjaliści pracują nad wykryciem najpoważniejszych przestępstw. Stosują metodę analizy kryminalnej, która polega na analizie informacji i poszukiwaniu powiązań pomiędzy pozornie niezwiązanymi ze sobą faktami, co ma pomóc w wykryciu sprawcy bądź wskazać nowy kierunek działań wspomagających proces wykrywczy.

Jak podkreślił podinsp. Artur Jarosz, analizie kryminalnej warto poddać "w szczególności sprawy wielowątkowe, o dużym stopniu skomplikowania, ciężarze gatunkowym, gdzie zazwyczaj występuje bardzo dużo różnych informacji". Jako przykłady podał zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych i wykrywanie najpoważniejszych przestępstw kryminalnych i gospodarczych.

- Nie zawsze analizy kryminalne dotyczą całości materiałów prowadzonego postępowania. Może to być tylko fragment sprawy, na przykład połączenia telefoniczne, czy dane finansowe" - zaznaczył.

- Kiedy zestawi się ze sobą wiadomości na różnych płaszczyznach, np. czasu, miejsca czy sposobu działania sprawcy, daje to zaskakujący efekt w postaci wskazania konkretnego sprawcy. Dzięki temu sprawy, które wcześniej wydawały się nie do wykrycia, kończą się sukcesem - podkreślił.

Analitycy kryminalni zajmują się m.in. badaniem oszustw "na wnuczka" czy "na policjanta".

- Sprawcy niejednokrotnie wykonują do osób starszych dziesiątki połączeń telefonicznych dziennie. Poszukując ofiar, działają w zorganizowanej strukturze zarówno w Polsce i za granicą. Wykorzystują określone schematy postępowania. Taka aktywność przestępców generuje bardzo dużo informacji, z którymi jeden policjant lub nawet grupa policjantów bez specjalistycznej wiedzy nie będzie umiała sobie poradzić - ocenił.

Policyjni analitycy pracują na specjalistycznych programach komputerowych, które przekształcają wprowadzone informacje w sieć wzajemnych powiązań.

- Bez nowoczesnych narzędzi, a takimi są odpowiednie programy komputerowe, nie jest możliwe przeprowadzenie skomplikowanej analizy, jednak w całym procesie analizy najważniejszy jest człowiek, analityczne myślenie, interdyscyplinarność i elastyczność - podkreślił.

Wynikiem pracy analityka są graficzne wizualizacje w formie wykresów, diagramów, map, statystyk i raportów przedstawionych w prostej i czytelnej formie.

Wyspecjalizowane komórki analizy kryminalnej w Polsce funkcjonują w Komendzie Głównej Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji, komendzie stołecznej i komendach wojewódzkich.

- Ta praca ma charakter typowo "usługowy". Jednostki organizacyjne policji, prokuratury czy sądów zgłaszają swoje potrzeby dotyczące prowadzonych postępowań - powiedział Jarosz.

Jak zaznaczył, zazwyczaj na jednego analityka przypada jedna sprawa, jednak w wyjątkowych sytuacjach tworzy się zespoły analityczne.

- Dzieje się tak np. przy uprowadzeniach, kiedy bardzo duże znaczenie ma czas, lub ogrom materiału przekracza zdolności analityczne jednego umysłu - tłumaczył.

Jarosz przypomniał, że ostatnio takie centrum działało w Biurze Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP w związku z ubiegłorocznym szczytem NATO w Warszawie. Jego zadaniem było zbieranie, przetwarzanie i analizowanie informacji dotyczących wszelkich zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego.

- Żyjemy w dobie nowych technologii i społeczeństwa informacyjnego. Analiza kryminalna wpisuje się w ten trend. Jest odpowiedzią na współczesne zagrożenia i jednym z najnowocześniejszych narzędzi, którymi dysponuje policja - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR