Owsiak za przejrzystością fundacji i stowarzyszeń, ale nie według wizji rząduTVN24/Rynek Seniora - 22 listopada 2016 10:58


Szef WOŚP Jerzy Owsiak stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że zarówno prowadzący organizacje pozarządowe, jak i sami darczyńcy powinni o nich wiedzieć jak najwięcej. Odnosząc się do informacji o Narodowym Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które ma porządkować obszar NGO-sów, powiedział, że to "brzmi z samej nazwy bezsensownie".

Owsiak zaznaczył, że "są organizacje, które wspaniale działają i dają sobie świetnie radę, ale są też takie, które dają zły obraz całemu sektorowi organizacji pozarządowych w Polsce". Pytany, czy politycy powinni je kontrolować, odparł, że jeśli chodzi o pieniądze budżetowe, to nie ma nic przeciwko temu.

Stwierdził jednak, że społeczeństwo obywatelskie w każdym systemie jest potrzebą, ale jeśli ktoś na nie narzuca rządowy pomysł i tworzy specjalne departamenty przy organach władzy, to jest to "bezsensowna historia".

Premier Beata Szydło poinformowała w poniedziałek (21 listopada), że powstał Departament Społeczeństwa Obywatelskiego, który podlega ministrowi Adamowi Lipińskiemu i przygotowany już został projekt ustawy, która ma powołać Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego.

Czytaj też: Rząd szykuje duże zmiany dla fundacji, stowarzyszeń i innych NGO-sów

Owsiak pytany, czy WOŚP współpracuje z rządem przy przygotowaniach do finału, odpowiedział, że zwraca się do różnych instytucji. Poinformował, że Poczta Polska odmówiła produkcji znaczków upamiętniających 25. finał. Dodał, że czeka na decyzję wojska i policji.

Zaapelował, aby Polacy zjednoczyli się w tej akcji, która jest ponad polityką i ponad wszelkimi religiami. Dodał, że tematem finału będzie również geriatria, gdzie zaniedbań jest bardzo dużo.

Więcej: www.tvn24.pl