Papież przeciw "mentalności odrzucania", która "marginalizuje ludzi starszych"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 października 2016 11:28


Papież przeciw "mentalności odrzucania", która "marginalizuje ludzi starszych" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas sobotniego (15 października) spotkania z 7 tys. starszych osób papież Franciszek powiedział: - My ludzie trzeciego wieku, bo ja też do nich należę, powinniśmy działać na rzecz rozwoju kultury życia. - Każda jego faza to dar Boga, ma swoje piękno i znaczenie - dodał.

W trakcie audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie z okazji święta seniorów, zorganizowanego przez skupiające ich krajowe stowarzyszenia, papież mówił: - Jesteście jak drzewa, które dalej wydają owoce i mimo ciężaru lat możecie wnieść swój zasadniczy wkład do społeczeństwa.

Zapewnił, że Kościół patrzy na osoby w podeszłym wieku z "miłością, uznaniem i wielkim szacunkiem", także dlatego, że "stanowią korzenie i pamięć narodu".

Wśród aplauzu słuchaczy Franciszek powtórzył swój często wyrażany sprzeciw wobec "mentalności odrzucania", która "marginalizuje ludzi starszych uznając ich za nieproduktywnych". - Jakie to złe - dodał.

Taką postawę odrzucania papież opisał słowami: "Jesteś stary, idź sobie". - Nie, jesteś stary, więc masz wiele nam do powiedzenia o historii, kulturze, życiu, wartościach - powiedział.

- Wasze doświadczenie stanowi cenny skarb, niezbędny po to, by patrzeć w przyszłość z nadzieją i odpowiedzialnością - wskazał. - Wasza dojrzałość i mądrość, zgromadzone z biegiem lat, mogą pomóc młodszym pokoleniom, wspierając je na drodze rozwoju i otwarcia na przyszłość, w poszukiwaniu drogi - oświadczył papież.

Franciszek podkreślił, że w świecie, w którym "często mitologizuje się siłę i pozory" to dziadkowie mają wpajać wnukom wartości, które "liczą się naprawdę, bo są wpisane w serce każdego człowieka".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR