Parlament seniorów na wczesnym etapie rozwoju, ale chce rozwinąć skrzydła
Autor: DK/Rynek Seniora   16 maja 2016 15:39

Brak struktur, budżetu i podstawy prawnej to fundamentalne bariery, które ograniczają działalność Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) - powiedziała 12 maja na posiedzeniu sejmowej Komisji Senioralnej przewodnicząca OPS Krystyna Lewkowicz.

Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW przedstawiła „Informację w sprawie przygotowań do II Obywatelskiego Parlamentu Seniorów”, który odbędzie 1 października 2016 r.

Reprezentatywność parlamentu
- Powołanie OPS znalazło się w deklaracji końcowej II Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w marcu 2015 r. jako jeden ze strategicznych kierunków działania. Jego zadaniem miało być przedstawicielstwo osób starszych w Polsce - przypominała przewodnicząca OPS.

W grupie inicjatywnej od razu znalazła się też potężna organizacja senioralna, jaką jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, liczący ok. 500 tys. członków. Znalazły się rady seniorów,  których jest jeszcze niewiele, ale ich liczba szybko rośnie.

- Zaprosiliśmy też do współpracy Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym”, skupiającą 500 organizacji osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych, oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Od początku współdziałała z nami Rządowa Rada Ludnościowa. W sumie już na pierwszej sesji było reprezentowanych w parlamencie ponad 3 tys. organizacji senioralnych – wyliczała Krystyna Lewkowicz.

Co to jest „organizacja senioralna”?
Pewnym zaskoczeniem podczas przygotowań do pierwszej sesji parlamentu była różnorodność organizacji senioralnych, które się zgłosiły i chciały być w nim reprezentowane. To organizacje zrzeszające chorych, organizacje kulturalne, turystyczne, kościelne itd.

- Byliśmy na to nieprzygotowani, bo w polskim prawie nie funkcjonuje definicja organizacji senioralnej. Okazało się, że jest ich kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy i powstał problem z wyborem przedstawicieli do parlamentu - powiedziała przewodnicząca OPS.

Trzeba było wprowadzić dodatkowe kryteria, które by wskazywały najbardziej pożądane organizacje, o największym zasięgu i doświadczeniu.

Generalnie OPS to pierwsza ogólnopolska reprezentacja seniorów na najwyższym parlamentarnym poziomie. - To wypełnienie rekomendacji Parlamentu Europejskiego, która zaleca powołanie OPS w każdym państwie członkowskim - stwierdziła Krystyna Lewkowicz.

Potrzebna podstawa prawna
Jakie są najbardziej potrzebne kierunki działania OPS? Oprócz definicji organizacji senioralnej także bardzo brakuje umocowania prawnego - aby można było powiedzieć, czym w sensie prawnym jest Obywatelski Parlament Seniorów. To należy do celów strategicznych OPS - aby zapadła uchwała Sejmu, która to określi.

- W naszym działaniu najbardziej przeszkadza nam brak osobowości prawnej. Powoduje to, że OPS nie może wchodzić w jakieś zinstytucjonalizowane kooperacje z innymi podmiotami, a nawet  nie może przyjąć darowizny, jakiegoś wsparcia rzeczowego - mówi przewodnicząca OPS

Jakie zatem Obywatelski Parlament Seniorów ma rozwiązania? Po pierwsze długo pracował nad definicją organizacji senioralnej. Jak opisuje prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW, w ustawie o osobach starszych znalazł się opis organizacji senioralnej, w bardzo trafnej formule, ale szalenie szerokiej. Mieści się niej kilka tys. organizacji.

- Zaproponowaliśmy z naszej strony, żeby był to podmiot w rozumieniu art. 3 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, zrzeszający osoby, które ukończyły 60 rok życia, prowadzący działalność pożytku publicznego ukierunkowaną na zaspokojenie różnorodnych potrzeb osób starszych – przedstawia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.