Parlament seniorów to "prywatna, niedemokratyczna inicjatywa". Jest decyzja marszałka
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 września 2016 11:33

Komisja senioralna wycofała rekomendację patronatu nad Obywatelskim Parlamentem Seniorów. Przychyliłem się do tej rekomendacji i sprawy nie ma - powiedział w środę (14 września) marszałek Sejmu Marek Kuchciński, odnosząc się do kwestii, czy przedsięwzięcie dojdzie do skutku.

Podczas posiedzenia wiceprzewodniczący komisji senioralnej Michał Szczerba (PO) założył wniosek formalny o przerwę w obradach i przygotowanie informacji marszałka ws. przygotowań do drugiej sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS), która miała odbyć się w parlamencie pierwszego października w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.

"Czy chce Pan wyrzucić seniorów z Sejmu?"
Poseł przypomniał, że pierwsze posiedzenie OPS miało miejsce 1 października 2015 r. w Sejmie. Wyjaśniał, że jest to inicjatywa społeczna trzech największych środowisk seniorskich: uniwersytetów trzeciego wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminnych rad seniorów.

Szczerba przypominał, że Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r. a jesienią 1993 r. w Luksemburgu, z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, miał miejsce Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Dodał, że w konkluzji zgromadzenia rekomendowano, aby w każdym państwie członkowskim powstał Parlament Seniorów jako krajowe forum osób starszych i reprezentacja seniorów, która mogłaby wpływać na politykę państwa wobec osób starszych.

Poseł ocenił, że podejmowane są tymczasem "dziwne działania mające na celu wyrzucenie seniorów z Sejmu w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych". - Prosimy o jednolitą decyzję i opinię czy chce pan wyrzucić seniorów z Sejmu, czy seniorzy mają być kolejna grupą społeczną której działanie będzie uniemożliwiane przez tzw. dobrą zmianę - powiedział poseł.

"To prywatna inicjatywa, w której nie było demokracji"
Z wnioskiem przeciwnym do postulatów posła Szczerby zgłosiła się przewodnicząca sejmowej komisji polityki senioralnej Małgorzata Zwiercan (Wolni i Solidarni).

- Komisja polityki senioralnej została wprowadzona w błąd. Obywatelski Parlament Seniorów to konferencja, prywatna inicjatywa, prywatne spotkanie pod nazwą Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, gdzie nie ma w ogóle demokracji - powiedziała.

Jak wskazywała, regulamin OPS przewiduje, że o jego ostatecznym składzie decyduje jego prezydium.

- Jeśli nawet wybory byłyby jak najbardziej demokratyczne na szczeblu lokalnym, o ostatecznym składzie decyduje prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów - powiedziała. - Jeżeli mówimy o demokracji, jeżeli mówimy że polityka senioralna jest apolityczna - to zadaję pytanie: gdzie tu jest demokracja, gdzie mówimy o apolityczności - dodała.

Marszałek: przychyliłem się do rekomendacji
Marszałek Kuchciński stwierdził, że "sprawa jest jasna". - Komisja senioralna wycofała rekomendację patronatu nad tym przedsięwzięciem. Przychyliłem się do tej rekomendacji i sprawy nie ma - powiedział.

Komisja odwołała swój merytoryczny patronat nad Obywatelskim Parlamentem Seniorów na posiedzeniu 5 września.

Posłanka Zwiercan (WiS) poinformowała podczas wtorkowego (13 września) posiedzenia komisji, że pierwszego października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, w Sali kolumnowej Sejmu odbędzie się konferencja "Rady seniorów - partnerstwo z samorządami".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR