
Partia Razem rozpoczęła kampanię "Idź z seniorem na wybory", w ramach której zachęca do pomocy osobom starszym w dotarciu do lokali wyborczych. Wśród propozycji partii skierowanych do seniorów są m.in. domy opieki dziennej, bezpłatna komunikacja publiczna czy system teleopieki.
- Osób, które ukończyły 80. rok życia, żyje w naszym kraju prawie 2 miliony. To ogromna grupa, która potrzebuje rozmaitych form wsparcia - mówiła w poniedziałek ( 1 października) członkini zarządu krajowego partii Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Oceniła, że jeśli chodzi o politykę senioralną, w programach samorządowych poszczególnych partii można dopatrzyć się wielu "białych plam".
Partia Razem - jak powiedziała Dziemianowicz-Bąk - z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, zainaugurowała akcję informacyjną i kampanię "Idź z seniorem na wybory". - Poświęćmy chwilę, żeby zapytać starszej mamy, babci, dziadka lub sąsiadki, czy potrzebuje pomocy w dotarciu 21 października do lokalu wyborczego. Jeśli tak, udzielmy jej tego wsparcia - apelowała.
Postulaty Partii Razem w zakresie polityki dotyczącej seniorów przedstawili kandydaci do sejmiku wojewódzkiego Michał Mierzwa i Katarzyna Paprota.
Ugrupowanie proponuje m.in. zwiększenie liczby domów opieki dziennej. Jak podkreślił Mierzwa, na Mazowszu istnieje ich trzydzieści i są zlokalizowane głównie w Warszawie, co oznacza, że mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi są zupełnie pozbawieni takiej formy opieki.
- Niezwłocznie trzeba zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB oraz do 8 proc. PKB docelowo - mówił Mierzwa, stwierdzając, że w przeciwnym wypadku można spodziewać się załamania opieki nad osobami starszymi.
Partia postuluje też wprowadzenie bezpłatnej komunikacji publicznej dla osób starszych. - W niektórych miastach to funkcjonuje, np. w Warszawie - zaznaczył Mierzwa, wskazując jednak, że seniorzy jednak płacić np. za przejazdy pociągami czy za przewozy prywatnych przewoźników. - Dlatego chcemy, aby wszystkie przejazdy były refundowane - powiedział.
Katarzyna Paprota wskazywała, jak niedoceniana jest praca osób opiekujących się osobami starszymi. - Naszym kolejnym postulatem jest podniesienie płac dla pielęgniarek czy dla osób pracujących w domu opieki społecznej, generalnie wsparcie po prostu tej części rynku pracy - podkreśliła.
Zaproponowano również wprowadzenie systemu teleopieki. Polegałby on na wyposażeniu seniora bądź seniorki w specjalną opaskę i możliwość wysłania sygnału SOS - wówczas najbliższa placówka medyczna mogłaby skontaktować się z taką osobą i zapewnić jej odpowiednią opiekę.
Paprota zwróciła również uwagę, że seniorów bardzo często "omija cała pula informacji na temat tego, co można zrobić w wolnym czasie" . - W związku z tym proponujemy zwykłe, drukowane informatory rozsyłane po całym województwie - dodała.
Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później, 4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych