Partia Razem rozpoczęła kampanię "Idź z seniorem na wybory"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 października 2018 12:11


Partia Razem rozpoczęła kampanię "Idź z seniorem na wybory" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Partia Razem rozpoczęła kampanię "Idź z seniorem na wybory", w ramach której zachęca do pomocy osobom starszym w dotarciu do lokali wyborczych. Wśród propozycji partii skierowanych do seniorów są m.in. domy opieki dziennej, bezpłatna komunikacja publiczna czy system teleopieki.

- Osób, które ukończyły 80. rok życia, żyje w naszym kraju prawie 2 miliony. To ogromna grupa, która potrzebuje rozmaitych form wsparcia - mówiła w poniedziałek ( 1 października) członkini zarządu krajowego partii Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Oceniła, że jeśli chodzi o politykę senioralną, w programach samorządowych poszczególnych partii można dopatrzyć się wielu "białych plam".

Partia Razem - jak powiedziała Dziemianowicz-Bąk - z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, zainaugurowała akcję informacyjną i kampanię "Idź z seniorem na wybory". - Poświęćmy chwilę, żeby zapytać starszej mamy, babci, dziadka lub sąsiadki, czy potrzebuje pomocy w dotarciu 21 października do lokalu wyborczego. Jeśli tak, udzielmy jej tego wsparcia - apelowała.

Postulaty Partii Razem w zakresie polityki dotyczącej seniorów przedstawili kandydaci do sejmiku wojewódzkiego Michał Mierzwa i Katarzyna Paprota.

Ugrupowanie proponuje m.in. zwiększenie liczby domów opieki dziennej. Jak podkreślił Mierzwa, na Mazowszu istnieje ich trzydzieści i są zlokalizowane głównie w Warszawie, co oznacza, że mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi są zupełnie pozbawieni takiej formy opieki.

- Niezwłocznie trzeba zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB oraz do 8 proc. PKB docelowo - mówił Mierzwa, stwierdzając, że w przeciwnym wypadku można spodziewać się załamania opieki nad osobami starszymi.

Partia postuluje też wprowadzenie bezpłatnej komunikacji publicznej dla osób starszych. - W niektórych miastach to funkcjonuje, np. w Warszawie - zaznaczył Mierzwa, wskazując jednak, że seniorzy jednak płacić np. za przejazdy pociągami czy za przewozy prywatnych przewoźników. - Dlatego chcemy, aby wszystkie przejazdy były refundowane - powiedział.

Katarzyna Paprota wskazywała, jak niedoceniana jest praca osób opiekujących się osobami starszymi. - Naszym kolejnym postulatem jest podniesienie płac dla pielęgniarek czy dla osób pracujących w domu opieki społecznej, generalnie wsparcie po prostu tej części rynku pracy - podkreśliła.

Zaproponowano również wprowadzenie systemu teleopieki. Polegałby on na wyposażeniu seniora bądź seniorki w specjalną opaskę i możliwość wysłania sygnału SOS - wówczas najbliższa placówka medyczna mogłaby skontaktować się z taką osobą i zapewnić jej odpowiednią opiekę.

Paprota zwróciła również uwagę, że seniorów bardzo często "omija cała pula informacji na temat tego, co można zrobić w wolnym czasie" . - W związku z tym proponujemy zwykłe, drukowane informatory rozsyłane po całym województwie - dodała.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później, 4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR