Pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych: warto wspierać wolontariat seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 grudnia 2015 10:04


Pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych: warto wspierać wolontariat seniorów Seniorzy dysponują często sporą ilością czasu, wiedzą oraz doświadczeniem, którym mogliby się podzielić z innymi. Fot. Shutterstock

W ramach systemu edukacji powinno być przewidziane wychowywanie lub kształcenie do wolontariatu - uważa pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. W jego opinii, na szczególne wsparcie zasługuje wolontariat seniorów.

W sobotę (5 grudnia) przypadł Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, wyznaczony w 1985 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym.

- Wolontariat powinien zaczynać się w szkole. Dla dzieci powinno być czymś oczywistym, że część swojego wolnego czasu poświęcają na ten cel - mówi Michałkiewicz.

Uważa, że tego możemy się uczyć od krajów, w których wolontariat praktykowany jest dłużej niż u nas i zaczyna się na poziomie szkolnym.

- U nas powinno być podobnie. Wolontariatu nie charakteryzuje atrakcyjność, ale zakorzenienie w praktykach działania społeczności i jednostek - wyjaśnia pełnomocnik.

Jak dodaje, z przyjemnością obserwuje rozwój wolontariatu i coraz większe zaangażowanie młodych ludzi w działalność dobroczynną.

- Brakuje jednak wsparcia dla wolontariatu ludzi starszych. Seniorzy dysponują często sporą ilością czasu, wiedzą oraz doświadczeniem, którym mogliby się podzielić z innymi. Warto wspierać i rozwijać wolontariat seniorów - podkreśla Michałkiewicz.

Pytany, jak ocenia sektor organizacji pozarządowych, zaznacza, że wolontariat nierozerwalnie związany jest z ich działalnością i jeśli miałoby dojść do jakichkolwiek zmian - trzeba to robić ze środowiskiem wolontariuszy i organizacjami, które je reprezentują.

Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że - podobnie jak w poprzednich latach - w wolontariat angażuje się co piąty Polak. Wolontariusze to najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone, ze stabilną sytuacją materialną. Sam wolontariat kojarzony jest najczęściej z pomocą osobom w potrzebie, z pracą w hospicjum, zbieraniem pieniędzy na ważne społecznie cele lub pracą w schronisku dla zwierząt.

Stowarzyszeń i fundacji, które korzystają z pracy wolontariuszy systematycznie przybywa. Jeszcze dziewięć lat temu robiło to tylko 40 proc. organizacji - obecnie już 61 proc. Zdecydowanie najczęściej z pracy wolontariuszy korzystają organizacje działające w obszarze usług socjalnych i pomocy społecznej (78 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.