
POLITYKA SENIORALNA
Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania zapowiedziała realizację dwóch kampanii społecznych z myślą o seniorach. W pierwszej promowany będzie wizerunek mężczyzny - opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych. Druga poświęcona zostanie prawom pacjentów w podeszłym wieku.
Małgorzata Fuszara wyjaśniała na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej (18 marca br.), że jej biuro ma już za sobą kilka kampanii, które promowały mężczyzn w roli opiekunów dzieci.
- Wydaje nam się, że potrzebne jest również wzmocnienie wizerunku mężczyzn pełniących tę rolę w odniesieniu do osób starszych i niepełnosprawnych - argumentowała. - Takie osoby są przecież wśród nas, ten fakt znika jednak z oglądu społecznego. W tej chwili szukamy środków na realizację tego projektu.
Biuro pełnomocnika przygotowuje się także do kampanii, która promowałaby prawa pacjentów w starszym wieku. O potrzebie jej przeprowadzenie, zdaniem Fuszary, świadczą informacje płynące z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz z Najwyższej Izby Kontroli. - Pracujemy teraz nad prostą ulotką, która będzie informowała o podstawowych prawach seniorów - powiedziała.
Pełnomocnik zwraca uwagę na wiek
Oprócz planów na przyszłość w informacji przedstawionej posłom z sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Małgorzata Fuszara zaprezentowała dotychczasowe działania swojego biura związane z polityką senioralną.
Podkreśliła, że w odróżnieniu do innych urzędów jej biuro nie ma swojego wydzielonego budżetu.
Jego rola polega głównie na wspieraniu i koordynowaniu prac innych rządowych instytucji działających w tych obszarach życia społecznego, w których występować mogą przejawy dyskryminacji.
Jednym z czynników, który może być podstawą dyskryminacji jest wiek.
Dostępność, aktywizacja, edukacja
- Podstawą działania mojego biura jest Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016 - poinformowała Fuszara. - W programie tym kilka obszarów dotyka kwestii wieku - dodała.
Pierwsza z nich dotyczy wspierania osób starszych w pełnieniu roli liderów społecznych. Wiodącą rolę w realizacji tego celu, tak jak w wielu innych przypadkach dot. polityki senioralnej, odgrywa Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Drugi obszarem wymienionym przez Małgorzatę Fuszarę jest równy dostęp do edukacji na wszystkich poziomach i kształcenia, niezależnie od wieku.
- Mamy tutaj do czynienia m.in. z dwoma problemami. Pierwszy dotyczy szkół zmilitaryzowanych, zaś drugi - Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W obydwu przypadkach obowiązują limity wieku. Występujemy o ich zniesienie.
- Kolejną sprawę jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób starszych i osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej - kontynuowała Fuszara.
Podkreśliła, że ten element, choć kojarzony głównie w tymi dwiema grupami, tak naprawdę dotyczy wielu grup, w tym m.in. dzieci i ich opiekunów. Dlatego w Unii Europejskiej o jego rozwiązaniu mówi się ramach koncepcji tzw. „uniwersalnego planowania architektonicznego” - koncentrującego się na niwelowaniu barier w przestrzeni publicznej.
Komunikacja i interwencje
Inne działania wymienione przez Małgorzatę Fuszarę to: stworzenie poradnika adresowanego do opiekunów osób starszych (dostępny jest na stronie internetowej biura pełnomocnika), walka ze stereotypami i przejawami dyskryminacji w mediach, szkolenia adresowane do administracji publicznej różnych szczebli (w przypadku osób starszych ważnym elementem szkoleń było uczulenie urzędników na kwestie związane z odpowiednią komunikacją z nimi).
Fuszara podkreśliła, że do jej biura trafia wiele próśb o interwencję w związku z dyskryminacją ze względu na wiek. - Tam, gdzie możemy podejmujemy działania - powiedziała. - Jedna z takich interwencji dotyczyła np. teatru, w którym seniorzy nie mogli kupić ulgowych biletów. Z prostej przyczyny - sprzedaż prowadzona była w sieci i nie było możliwości sprawdzenia, czy danej osobie ulga przysługuje. Po interwencji zmieniono procedurę i teatr sprawdza uprawnienia do ulg przy wejściu.
Fuszara wyjaśniła, że wiele interwencji dotyczy spraw drobnych. Okazują się one jednak na tyle ważne, osoby starsze zwracają się z nimi do pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych