Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania: wiek powodem dyskryminacji
Autor: MK/Rynek Seniora   24 marca 2015 10:00

Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania zapowiedziała realizację dwóch kampanii społecznych z myślą o seniorach. W pierwszej promowany będzie wizerunek mężczyzny - opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych. Druga poświęcona zostanie prawom pacjentów w podeszłym wieku.

Małgorzata Fuszara wyjaśniała na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej (18 marca br.), że jej biuro ma już za sobą kilka kampanii, które promowały mężczyzn w roli opiekunów dzieci.

- Wydaje nam się, że potrzebne jest również wzmocnienie wizerunku mężczyzn pełniących tę rolę w odniesieniu do osób starszych i niepełnosprawnych - argumentowała. - Takie osoby są przecież wśród nas, ten fakt znika jednak z oglądu społecznego. W tej chwili szukamy środków na realizację tego projektu.

Biuro pełnomocnika przygotowuje się także do kampanii, która promowałaby prawa pacjentów w starszym wieku. O potrzebie jej przeprowadzenie, zdaniem Fuszary, świadczą informacje płynące z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz z Najwyższej Izby Kontroli. - Pracujemy teraz nad prostą ulotką, która będzie informowała o podstawowych prawach seniorów - powiedziała.

Pełnomocnik zwraca uwagę na wiek
Oprócz planów na przyszłość w informacji przedstawionej posłom z sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Małgorzata Fuszara zaprezentowała dotychczasowe działania swojego biura związane z polityką senioralną.

Podkreśliła, że w odróżnieniu do innych urzędów jej biuro nie ma swojego wydzielonego budżetu.

Jego rola polega głównie na wspieraniu i koordynowaniu prac innych rządowych instytucji działających w tych obszarach życia społecznego, w których występować mogą przejawy dyskryminacji.

Jednym z czynników, który może być podstawą dyskryminacji jest wiek.

Dostępność, aktywizacja, edukacja
- Podstawą działania mojego biura jest Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016 - poinformowała Fuszara.  - W programie tym kilka obszarów dotyka kwestii wieku - dodała.

Pierwsza z nich dotyczy wspierania osób starszych w pełnieniu roli liderów społecznych. Wiodącą rolę w realizacji tego celu, tak jak w wielu innych przypadkach dot. polityki senioralnej, odgrywa Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Drugi obszarem wymienionym przez Małgorzatę Fuszarę jest równy dostęp do edukacji na wszystkich poziomach i kształcenia, niezależnie od wieku.

- Mamy tutaj do czynienia m.in. z dwoma problemami. Pierwszy dotyczy szkół zmilitaryzowanych, zaś drugi - Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W obydwu przypadkach obowiązują limity wieku. Występujemy o ich zniesienie.

- Kolejną sprawę jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób starszych i osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej - kontynuowała Fuszara. 

Podkreśliła, że ten element, choć kojarzony głównie w tymi dwiema grupami, tak naprawdę dotyczy wielu grup, w tym m.in. dzieci i ich opiekunów. Dlatego w Unii Europejskiej o jego rozwiązaniu mówi się ramach koncepcji tzw. „uniwersalnego planowania architektonicznego” - koncentrującego się na niwelowaniu barier w przestrzeni publicznej.

Komunikacja i interwencje
Inne działania wymienione przez Małgorzatę Fuszarę to: stworzenie poradnika adresowanego do opiekunów osób starszych (dostępny jest na stronie internetowej biura pełnomocnika), walka ze stereotypami i przejawami dyskryminacji w mediach, szkolenia adresowane do administracji publicznej różnych szczebli (w przypadku osób starszych ważnym elementem szkoleń było uczulenie urzędników na kwestie związane z odpowiednią komunikacją z nimi). 

Fuszara podkreśliła, że do jej biura trafia wiele próśb o interwencję w związku z dyskryminacją ze względu na wiek. - Tam, gdzie możemy podejmujemy działania - powiedziała. - Jedna z takich interwencji dotyczyła np. teatru, w którym seniorzy nie mogli kupić ulgowych biletów. Z prostej przyczyny - sprzedaż prowadzona była w sieci i nie było możliwości sprawdzenia, czy danej osobie ulga przysługuje. Po interwencji zmieniono procedurę i teatr sprawdza uprawnienia do ulg przy wejściu.

Fuszara wyjaśniła, że wiele interwencji dotyczy spraw drobnych. Okazują się one jednak na tyle ważne, osoby starsze zwracają się z nimi do pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR