Petru: obniżenie wieku emerytalnego oznacza obniżkę emerytur Polaków

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 października 2017 14:36


Petru: obniżenie wieku emerytalnego oznacza obniżkę emerytur Polaków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obniżenie wieku emerytalnego oznacza obniżkę emerytur Polaków - ocenił w poniedziałek (2 października) lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zapowiedział, że Nowoczesna po objęciu władzy podwyższy wiek emerytalny. - Proponujemy aktywność zamiast jałmużny - podkreślił.

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. ZUS spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób.

Zdaniem Ryszarda Petru obniżenie wieku emerytalnego oznacza obniżkę emerytur Polaków, które - jak mówił - będą na poziomie jałmużny. - W przypadku kobiety, która urodziła się w 1974 r., emerytura będzie prawie o połowę niższa, w stosunku do tej, która byłaby wypłacana w przypadku wieku emerytalnego 65 lat - podkreślił.

- My mamy zupełnie inną filozofię. Proponujemy aktywność zamiast jałmużny - mówił Petru. Zapowiedział, że Nowoczesna po objęciu władzy podwyższy wiek emerytalny, bo - jak wskazywał - wyższy wiek emerytalny daje szansę na "wysokie i godne" emerytury.

Petru wskazywał, że do 2019 r. koszt obniżenia wieku emerytalnego obciąży finanse publiczne na ok. 40 mld zł. - To 40 mld dodatkowej dziury w ZUS-ie. Pytanie jest takie, czy ta instytucja będzie w stanie wypłacać emerytury? - dopytywał.

Petru odniósł się także do tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która weszła w życie 1 października. - Ta ustawa jest ustawą haniebną, bo obejmuje całą masę niewinnych ludzi - ocenił.

Tzw. ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na jej mocy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

Petru zapowiedział, że po objęciu władzy Nowoczesna wycofa tzw. ustawę dezubekizacyjną, która "zrównuje UB-eków z ludźmi niewinnymi".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR