Pierwsze spotkanie Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: UMWM,KLX/Rynek Seniora   30 marca 2016 09:31


Pierwsze spotkanie Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polityka senioralna na Mazowszu, problemy osób starszych oraz współpraca środowiska seniorów z samorządami to główne tematy, jakie będą poruszane 30 marca 2016 r. na pierwszym Sejmiku Senioralnym Województwa Mazowieckiego. Spotkanie odbędzie się w warszawskim Kinie Praha.

W spotkaniu wezmą udział delegaci wyznaczeni przez różne środowiska seniorów - przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Mazowsza i gminnych rad seniorów oraz marszałek Adam Struzik i członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Co piąty mieszkaniec Mazowsza ma ponad 65 lat
Pierwsze posiedzenie sejmiku jest odpowiedzią na zapotrzebowanie, jakie podczas spotkań Barbary Kucharskiej, pełnomocnik zarządu woj. mazowieckiego ds. polityki senioralnej, zgłaszały osoby starsze z Mazowsza. 

Co piąty mieszkaniec na Mazowszu jest seniorem (65+). To nie tylko liczna, ale szczególna grupa osób, która z racji swojego wieku wymaga różnego typu wsparcia. Część seniorów potrzebuje aktywizacji, by móc po ukończeniu pracy zawodowej spożytkować energię na coś, co da im radość z codzienności. Inni ze względu na stan zdrowia potrzebują przede wszystkim dobrej, kompleksowej opieki.

Poza tym do grupy osób 65+ kierowane są też liczne akcje dotyczące ich bezpieczeństwa. Właśnie o tego typu przedsięwzięciach oraz o potrzebie kompleksowych działań będą podczas środowego sejmiku mówić przedstawiciele samorządów terytorialnych i grup na co dzień aktywizujących lub zrzeszających osoby starsze.

Nowe kampanie skierowane do osób starszych
Seniorzy będą mieli okazję zaprezentować tzw. dobre praktyki i przykłady swoich aktywności. Pełnomocnik zarządu woj. mazowieckiego ds. polityki senioralnej przedstawi propozycje trzech nowych kampanii, których zarys to efekt licznych rozmów z osobami starszymi. Seniorzy-delegaci będą mieć okazję podyskutować nad potrzebą realizacji tego typu działań i ewentualnie wybrać jeden z projektów, który chcieliby w przyszłym roku realizować.

Pierwsza propozycja to "Bezpieczne usługi samorządowe dla seniorów" - pomysł, by osoby starsze miały w jednym miejscu spójny dostęp do rzetelnych informacji na temat usług i działań oferowanych przez różne instytucje, organizacje pozarządowe, a przeznaczonych właśnie dla seniorów.

Drugi z projektów - "Senior w przedszkolu" - to pomysł na integrację najmłodszego i najstarszego pokolenia mieszkańców Mazowsza.

Trzecia propozycja to "Seniorzy rodzinami wspierającymi" - ma zaangażować osoby starsze we wspieraniu rodzin z dziećmi, w których występują problemy opiekuńczo-wychowawcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR