PiS i opozycja poprą ważne zmiany dot. nienależnie pobranych zasiłków

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 października 2016 11:52


PiS i opozycja poprą ważne zmiany dot. nienależnie pobranych zasiłków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kluby PiS, PO, Nowoczesnej, PSL, Kukiz'15 oraz koło poselskie Wolni i Solidarni zapowiedziały, że poprą projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. ZUS i KRUS nie będą mogły żądać zwrotu np. nienależnie pobranego zasiłku chorobowego po upływie 5 lat od takiego zdarzenia.

W projekcie wskazano okres, w jakim ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego.

Ograniczenia dla ZUS i KRUS
Zgodnie z projektem nowelizacji, w przypadku osoby, która pobrała nienależne świadczenie, decyzja zobowiązująca do jego zwrotu nie może być wydana później niż w ciągu 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je pobrano. Oznacza to, że ograniczono okres na wydanie decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia do 5 lat od ostatniego dnia nienależnie pobranego świadczenia.

Na podstawie obowiązujących przepisów należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się po 10 latach, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności. Oznacza to, że ZUS i KRUS nie są ograniczone jakimkolwiek terminem do wydania decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Posłanka Barbara Bartuś zapowiedziała we wtorek (4 października) w Sejmie, że klub Prawa i Sprawiedliwości poprze proponowany projekt ustawy.

- Bardzo dobrze, ze rząd Beaty Szydło zauważył tę sytuację i projektem ustawy ją zmienia. Szkoda, że przez tyle lat to funkcjonowało - powiedziała. - To jest olbrzymia przyjemność przedstawiać stanowisko klubu PiS. Oczywiście mój klub w całej rozciągłości ten projekt popiera - dodała.

Za ograniczeniami także kluby opozycyjne
Projekt ustawy poprze PO - poinformowała posłanka Platformy Bożena Henczyca. Zwróciła uwagę, że oczekiwanymi skutkami ustawy będzie m.in. "ochrona porządku prawnego" w państwie.

Pozytywnie zmianę przepisów w systemie ubezpieczeń społecznych ocenił klub Kukiz'15. Poseł tego klubu Jarosław Porwich uważa, że wprowadzenie projektu ustawy w życie "zdyscyplinuje organ rentowy i wpłynie na wzmocnienie porządku prawnego, a tym samym stanowi element proobywatelski". Zapowiedział, że Kukiz'15 zagłosuje za przyjęciem tych przepisów.

Przyjęcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych poprze też klub Nowoczesnej. Posłanka Joanna Augustynowska powiedziała, że niektóre przepisy obecnie obowiązującej ustawy są szkodliwe dla obywateli. - Ale także szkodliwe dla organu rentowego. Był to typowy przykład niechlujnej legislacji. Klub Nowoczesnej zatem z satysfakcją przyjmuje rządową inicjatywę naprawienia oczywistego błędu legislacyjnego" - powiedziała.

Podobnego zdania jest koło poselskie Wolni i Solidarni.

- Kuriozalne wydają się przypadki, w których po upływie 5 czy 10 lat od zdarzenia wydaje się decyzje o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. Tym bardziej, jeśli zdarzenie miało miejsce z winy organu rentowego - powiedziała posłanka Małgorzata Zwiercan. Poinformowała, że koło poprze proponowany projekt.

Za przyjęciem nowelizacji projektu ustawy o systemie ubezpieczeń zagłosuje również PSL. Zdaniem posła ludowców Krystiana Jarubasa, proponowane zmiany zapewnią ochronę i stabilność porządku prawnego.

Wiceminister dziękuje za jednomyślność
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki powiedział w Sejmie, że przebieg dyskusji nad propozycją pokazuje, iż nie budzi ona wśród klubów parlamentarnych kontrowersji.

- Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych uznali, że jest potrzeba w tym zakresie, znowelizowania ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Za tą jednomyślność chciałbym podziękować - podkreślił.

Posłowie dopytywali w Sejmie wiceministra MRPiPS m.in. o to, czy rząd pracuje nad nowym projektem dotyczącym ubezpieczeń społecznych i jak wyglądają statystyki, jeśli chodzi o nienależnie pobrane świadczenia.

Zieleniecki powiedział, że w ministerstwie nie toczą się prace nad nową ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Poinformował też, że w 2015 r. ZUS wydał 507 decyzji dotyczących nienależnie pobranych krótkoterminowych świadczeń, np. zasiłku chorobowego i "odnoszących się do okresu dłuższego niż pięć lat od ostatniego dnia nienależnie pobranego świadczenia".

- Ta liczba decyzji stanowi 5,1 proc. ogółu decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń krótkoterminowych. Nie jest to zatem problem bardzo dużej skali - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR