
Kluby PiS, PO, Nowoczesnej, PSL, Kukiz'15 oraz koło poselskie Wolni i Solidarni zapowiedziały, że poprą projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. ZUS i KRUS nie będą mogły żądać zwrotu np. nienależnie pobranego zasiłku chorobowego po upływie 5 lat od takiego zdarzenia.
W projekcie wskazano okres, w jakim ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego.
Ograniczenia dla ZUS i KRUS
Zgodnie z projektem nowelizacji, w przypadku osoby, która pobrała nienależne świadczenie, decyzja zobowiązująca do jego zwrotu nie może być wydana później niż w ciągu 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je pobrano. Oznacza to, że ograniczono okres na wydanie decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia do 5 lat od ostatniego dnia nienależnie pobranego świadczenia.
Na podstawie obowiązujących przepisów należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się po 10 latach, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności. Oznacza to, że ZUS i KRUS nie są ograniczone jakimkolwiek terminem do wydania decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
Posłanka Barbara Bartuś zapowiedziała we wtorek (4 października) w Sejmie, że klub Prawa i Sprawiedliwości poprze proponowany projekt ustawy.
- Bardzo dobrze, ze rząd Beaty Szydło zauważył tę sytuację i projektem ustawy ją zmienia. Szkoda, że przez tyle lat to funkcjonowało - powiedziała. - To jest olbrzymia przyjemność przedstawiać stanowisko klubu PiS. Oczywiście mój klub w całej rozciągłości ten projekt popiera - dodała.
Za ograniczeniami także kluby opozycyjne
Projekt ustawy poprze PO - poinformowała posłanka Platformy Bożena Henczyca. Zwróciła uwagę, że oczekiwanymi skutkami ustawy będzie m.in. "ochrona porządku prawnego" w państwie.
Pozytywnie zmianę przepisów w systemie ubezpieczeń społecznych ocenił klub Kukiz'15. Poseł tego klubu Jarosław Porwich uważa, że wprowadzenie projektu ustawy w życie "zdyscyplinuje organ rentowy i wpłynie na wzmocnienie porządku prawnego, a tym samym stanowi element proobywatelski". Zapowiedział, że Kukiz'15 zagłosuje za przyjęciem tych przepisów.
Przyjęcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych poprze też klub Nowoczesnej. Posłanka Joanna Augustynowska powiedziała, że niektóre przepisy obecnie obowiązującej ustawy są szkodliwe dla obywateli. - Ale także szkodliwe dla organu rentowego. Był to typowy przykład niechlujnej legislacji. Klub Nowoczesnej zatem z satysfakcją przyjmuje rządową inicjatywę naprawienia oczywistego błędu legislacyjnego" - powiedziała.
Podobnego zdania jest koło poselskie Wolni i Solidarni.
- Kuriozalne wydają się przypadki, w których po upływie 5 czy 10 lat od zdarzenia wydaje się decyzje o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. Tym bardziej, jeśli zdarzenie miało miejsce z winy organu rentowego - powiedziała posłanka Małgorzata Zwiercan. Poinformowała, że koło poprze proponowany projekt.
Za przyjęciem nowelizacji projektu ustawy o systemie ubezpieczeń zagłosuje również PSL. Zdaniem posła ludowców Krystiana Jarubasa, proponowane zmiany zapewnią ochronę i stabilność porządku prawnego.
Wiceminister dziękuje za jednomyślność
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki powiedział w Sejmie, że przebieg dyskusji nad propozycją pokazuje, iż nie budzi ona wśród klubów parlamentarnych kontrowersji.
- Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych uznali, że jest potrzeba w tym zakresie, znowelizowania ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Za tą jednomyślność chciałbym podziękować - podkreślił.
Posłowie dopytywali w Sejmie wiceministra MRPiPS m.in. o to, czy rząd pracuje nad nowym projektem dotyczącym ubezpieczeń społecznych i jak wyglądają statystyki, jeśli chodzi o nienależnie pobrane świadczenia.
Zieleniecki powiedział, że w ministerstwie nie toczą się prace nad nową ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.
Poinformował też, że w 2015 r. ZUS wydał 507 decyzji dotyczących nienależnie pobranych krótkoterminowych świadczeń, np. zasiłku chorobowego i "odnoszących się do okresu dłuższego niż pięć lat od ostatniego dnia nienależnie pobranego świadczenia".
- Ta liczba decyzji stanowi 5,1 proc. ogółu decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń krótkoterminowych. Nie jest to zatem problem bardzo dużej skali - ocenił.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych