PiS: obniżenie świadczeń esbekom to sprawiedliwość dziejowa

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lipca 2016 09:23


PiS: obniżenie świadczeń esbekom to sprawiedliwość dziejowa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt "ustawy dezubekizacyjnej" to sprawiedliwość dziejowa - uważa PiS. PO i Nowoczesna opowiadają się za obniżką emerytur faktycznym sprawcom represji i czekają na projekt. Według Kukiz'15 i PSL idea jest słuszna, ale rząd powinien zająć się emeryturami wszystkich obywateli.

We wtorek (12 lipca) szef MSWiA Mariusz Błaszczak zaprezentował szczegóły projektu noweli tzw. "ustawy dezubekizacyjnej" z 2009 r. W myśl projektu maksymalna emerytura dla byłych funkcjonariuszy SB za czas ich służby w tej formacji nie będzie wyższa niż średnie świadczenie w systemie powszechnym (2131 zł), a maksymalna renta - 1610 zł. Renta rodzinna miałaby nie przekraczać w takim przypadku 1850 zł brutto. Nowe prawo miałoby wejść w życie od przyszłego roku.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek - jak powiedziała we wtorek dziennikarzom - cieszy się, że powstał ten projekt. - Myślę, że nie tylko ja się cieszę, ale też wszyscy, którzy byli przez system komunistyczny prześladowani. Jeśli okaże się, że ta ustawa wpłynie do Sejmu, to z całą pewnością, będziemy nad nią pracować bardzo szybko - podkreśliła.

- To jest element dziejowej sprawiedliwości, która od dawna powinna funkcjonować w naszym państwie - przekonywała Mazurek.

Pytana o opinie polityków PSL, według których idea projektu jest słuszna, ale rząd stosuje w tej sprawie PR, bo nie zajmuje się emeryturami Polaków, Mazurek powiedziała: - PSL w ogóle powinno zamilknąć. PO-PSL przez 8 lat nie zrobiło nic w tym temacie, aby zadośćuczynić sprawiedliwości i docenić tych, którzy byli ofiarami esbeków, więc teraz powinni przynajmniej milczeć i nie przeszkadzać.

Opozycja popiera, ale...
Wiceszef PO Borys Budka wyraził nadzieję, że projekt resortu spraw wewnętrznych i administracji zostanie tak sformułowany, by nie dotknąć osób, które nie miały nic wspólnego z represjami z czasów PRL.

- Jeżeli projekt będzie miał na celu wyeliminowanie sytuacji uprzywilejowania niektórych osób, nie będzie traktował w sposób generalny, abstrakcyjny, to oczywiście będziemy nad nimi pracować, ale mam nadzieję, że pan minister Mariusz Błaszczak weźmie się lepiej do pracy niż w latach 2005-2007 robił to rząd PiS - powiedział Budka we wtorek dziennikarzom. Według niego, wówczas rząd PiS nic w kwestii emerytur b. funkcjonariuszy służb PRL nie zrobił.

Wiceprzewodnicząca klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że jeżeli projekt ustawy obniżki emerytur i rent dla byłych funkcjonariuszy SB będzie zgodny z prawem, to Nowoczesna go poprze. - Są przypadki, w których rzeczywiście te emerytury oprawców są wyższe od emerytur ofiar, to (wtedy) oczywiście należy je obniżyć, dlatego że nie może być tak, żeby zło było premiowane - podkreśliła.

- Nie wiem, na ile szacunki dotyczące oszczędności państwa wynikające z tej ustawy są prawdziwe, jak również nie znamy ostatecznych zapisów projektu ustawy, ponieważ on nie trafił jeszcze do Sejmu - zaznaczyła Lubnauer.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powiedział, że projekt jest kierunkowo dobry - ale jak zastrzegł - klub Kukiz'15 jest przede wszystkim zainteresowany kwestią obniżenia wieku emerytalnego dla wszystkich obywateli. Jak dodał, projekt ustawy dezubekizacyjnej dotyczy wąskiej grupy obywateli, a obniżenie wieku emerytalnego dotyczy miliona Polaków.

Również rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział, że idea obniżenia emerytur b. funkcjonariuszom SB jest słuszna, ale - jak ocenił - PiS nie zasługuje na pochwałę, bo nie wypełnia swoich obietnic wyborczych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR