Plany resortu pracy: obniżenie wieku emerytalnego, dodatki do świadczeń...

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 listopada 2015 09:00


Plany resortu pracy: obniżenie wieku emerytalnego, dodatki do świadczeń... Nowi wiceministrowie resortu pracy przedstawiją problemy do rozwiązania. Fot. Fotolia

Obniżenie wieku emerytalnego, Narodowy Program Zatrudnienia, minimalna płaca godzinowa, dodatki do świadczeń emerytalno-rentowych, uporządkowanie sytuacji w ZUS - to zadania w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej, o których mówią nowi wiceministrowie: Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz i Marcin Zieleniecki.

Przedstawiając we wtorek (17 listopada) wiceministrów, szefowa resortu Elżbieta Rafalska przypomniała, że poseł Krzysztof Michałkiewicz był już ministrem pracy, a teraz będzie pełnomocnikiem rządu do spraw osób niepełnosprawnych i będzie odpowiadał za departament pożytku publicznego oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Świadczenia pielęgnacyjne dla opiekuna dorosłego niepełnosprawnego
Michałkiewicz wśród pilnych spraw do załatwienia wymienił m.in. zrealizowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych, choć - jak podkreślił - kwestiami związanymi ze świadczeniami zajmować się będzie inny wiceminister.

- Dyskutowaliśmy nawet dziś na ten temat, że sprawa jest dość pilna; na pewno będziemy chcieli jak najszybciej to rozwiązać - powiedział. Przypomniał, że poprzednie kierownictwo resortu przygotowało projekt ustawy, jednak nie trafił on do Sejmu; do projektu zgłoszono wiele uwag, był krytykowany przez część środowiska osób niepełnoprawnych i ich opiekunów.

Trybunał, rozpatrując w zeszłym roku wniosek posłów PiS, uznał, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

- Na pewno sytuacja niepełnosprawnych w ostatnich latach zmieniła się, natomiast nie dla wszystkich grup, nie dla wszystkich środowisk osób niepełnosprawnych. Więc na pewno trzeba będzie się pochylić też nad tymi środowiskami, które są najbardziej pokrzywdzone i ich sytuacja jest ciągle bardzo trudna - ocenił wiceminister.

Pytany o ewentualne zmiany w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - również kadrowe - Michałkiewicz uznał, że jest za wcześnie, by o tym mówić.

Obniżenie wieku emerytalnego i dodatki do świadczeń
Kolejny powołany wiceminister - Zieleniecki - wykłada na Uniwersytecie Gdańskim - jest doktorem habilitowanym; pracował dla Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", m.in. reprezentował związek w sprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym. Będzie odpowiadał za departament ubezpieczeń społecznych i koordynację systemów zabezpieczenia społecznego - zapowiedziała Rafalska.

Zieleniecki przypomniał, że jest prawnikiem specjalizującym się w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, a także prawa pracy. Jest też członkiem zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego, więc - jak podkreślił - z problematyką ubezpieczeń ma do czynienia na co dzień.

- Czuję brzemię odpowiedzialności związane przede wszystkim z planami obniżenia wieku emerytalnego - to jest na pewno priorytet, jeśli chodzi o departament ubezpieczeń społecznych - ocenił. Wskazał również, że zbliża się termin waloryzacji świadczeń. - Mamy projekt ustawy o tzw. dodatkach do świadczeń emerytalno-rentowych, będziemy nad tym pracować - powiedział.

- No i oczywiście jest problem ZUS-u. Skład zarządu jest bardzo nieliczny w tej chwili, nie ma prezesa, który jest odrębnym organem ZUS-u, mamy osobę pełniącą obowiązki - mówił.

- Jest na pewno problem procedury powoływania prezesa ZUS - wiemy, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wymaga przeprowadzenia uprzedniego konkursu i wiemy, że ta procedura jest powszechnie krytykowana - mówił. - Podzielamy krytykę tej procedury; będziemy szukać jakichś rozwiązań - być może powrotu do procedury, która poprzednio obowiązywała - zapowiedział wiceminister.

W obowiązującej od 1998 r. ustawie zapisano, że prezesa powołuje i odwołuje premier, na wniosek ministra pracy, złożony po zasięgnięciu po zasięgnięciu opinii rady nadzorczej ZUS. Później dopisano w ustawie wymóg przeprowadzenia konkursu. Obecnie p.o. prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest członek jego zarządu Elżbieta Łopacińska.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.