Płock: będą szkolić niewidomych i słabowidzących w wieku 60+ z całej Polski

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 kwietnia 2017 09:22


Płock: będą szkolić niewidomych i słabowidzących w wieku 60+ z całej Polski Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Warsztaty dla niewidomych lub niedowidzących seniorów polegające na nauce obsługi sprzętu elektronicznego, w tym komputerów i telefonów komórkowych, zorganizuje w Płocku tamtejsze Stowarzyszenie De Facto. Uczestnikami będzie 60 osób z całej Polski.

Szkolenia niewidomych i słabowidzących w wieku 60+ będą odbywały się w czterech grupach zaawansowania, cyklicznie, od maja do października. Chętni do wzięcia udziału w tych zajęciach zgłosili się m.in. z Jaworzna, Łodzi i Zabrza - poinformowała prezes Stowarzyszenie De Facto Renata Nych.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach tegorocznej edycji rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-20.

- Formuła warsztatów, które przygotowujemy, będzie polegała na samopomocy. Szkolącymi seniorów będą młodsze osoby niewidome lub niedowidzące, biegłe w obsłudze różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, a jednocześnie mające doświadczenie w nauce tego typu umiejętności, gdy same straciły wzrok i musiały pokonać napotykane trudności - podkreśliła Nych. Jak zaznaczyła, szczegółowy program zajęć jest obecnie opracowywany na podstawie ankiet, w których chętni do udziału w szkoleniu zgłosili swoje potrzeby, a są to osoby w wieku od 60 do ponad 80 lat.

- To grupa ludzi, wśród których są osoby, którym czasem trudno odnaleźć we współczesnym społeczeństwie informatycznym. Często to samotne osoby, które utraciły wzrok, które nie mają nikogo bliskiego, by zwrócić się o pomoc. Spotkania szkoleniowe zostaną więc tak przygotowane, by odpowiadały ich indywidualnym potrzebom i umiejętnościom, które opisali w ankietach. Planujemy cykle spotkań w czterech grupach, w zależności od stopnia zaawansowania, liczących mniej więcej 15 osób. Pierwsze zajęcia odbędą się w maju, a następnie w czerwcu, lipcu i październiku. Za każdym razem potrwają trzy dni i zakończą się sesją sprawdzającą - powiedziała Nych.

Dodała, że wśród zgłaszanych w ankietach potrzeb, niewidomi lub niedowidzący seniorzy wymieniali m.in. naukę korzystania z aplikacji dźwiękowych w komputerze i telefonie komórkowym, a także porady dotyczące wyboru najbardziej odpowiedniego dla nich sprzętu elektronicznego, czyli funkcjonalnego, w przystępnej cenie i zarazem nieskomplikowanego w obsłudze.

- Na pewno szkolenia będą obejmowały różne możliwości komunikowania się ze światem, jak odbieranie i wysyłanie maili, odczytywanie załączników, obsługa internetu. To takie podstawowe umiejętności, które są niezbędne osobom starszym, a jednocześnie niewidomym i słabowidzącym, żeby skontaktować się z rodziną, znajomymi, żeby móc przeglądać strony internetowe. Są osoby dobrze zrehabilitowane, dla których czytanie książek czy czasopism dla niewidomych jest już normą, ale jest też druga grupa, której nikt tego nie pokazał. To osoby, które straciły wzrok, próbują sobie radzić, ale są nadal wykluczone. Im właśnie chcemy pomóc - wyjaśniła Nych.

Jak zapewniła, Stowarzyszenie De Facto chciałoby kontynuować projekt w przyszłości. - Myślę, że ten projekt będzie dla nas także kolejną inspiracją. Jeżeli będzie możliwość finansowa, to będziemy ten projekt kontynuować, bo potrzeby osób niewidomych 60+ są ogromne - powiedziała Nych.

Powstałe w 2005 r. Stowarzyszenie De Facto prowadzi m.in. internetowy kiosk z audioprasą oraz internetowy klub filmowy osób niewidomych. W Płocku organizuje Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, jedyny taki w Polsce - w 2016 r. odbyła się szósta edycja tej imprezy. Podczas festiwalu, poza seansami filmowymi i spektaklami teatralnymi z audiodeskrypcją, odbywają się spotkania z twórcami, reżyserami i aktorami. Obecnie, w podobnej formule, powstają na terenie kraju lokalne kluby filmowe niewidomych i niedowidzących seniorów, których inicjatorem jest Stowarzyszenie De Facto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR