Płock: rusza projekt niedzielnych obiadów dla samotnych seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 lutego 2016 10:31


Płock: rusza projekt niedzielnych obiadów dla samotnych seniorów Pilotażowy projekt "Obiad" potrwa w Płocku od 21 lutego do końca czerwca 2016 r. Fot. Elliott P./Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

W Płocku (Mazowieckie) ruszy wkrótce projekt niedzielnych obiadów wolontariuszy z osobami starszymi i samotnymi, które nie mają rodziny i przyjaciół. Darmowe posiłki będą przygotowywane przez płockie restauracje i dostarczane przez wolontariuszy do domów podopiecznych.

Projekt "Obiad" rozpocznie się w niedzielę, 21 lutego i potrwa do końca czerwca 2016 r. To pilotażowe przedsięwzięcie, które w przypadku większej liczby restauratorów, chętnych do wsparcia osób samotnych w podeszłym wieku, ma być kontynuowane.

Jak poinformowała 17 lutego PAP Beata Olszewska, szefowa Płockiego Wolontariatu, działającego przy płockim urzędzie miasta, projekt skierowany jest na razie do 15. najbardziej potrzebujących osób w wieku powyżej 65 lat, które nie posiadają rodziny i przyjaciół.

Z każdą osobą zgłoszoną do projektu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku czy tamtejszego rzecznika osób niepełnosprawnych, albo z taką która zgłosi się sama, przeprowadzony zostanie wywiad środowiskowy, którego celem będzie poznanie sytuacji rodzinnej. Wybrani w ten sposób seniorzy będą w każdą niedzielę odwiedzani przez wolontariusza, z którym wspólnie zjedzą obiad.

Jak podkreśliła Olszewska, wolontariusze odwiedzając swoich podopiecznych często mają problem z nawiązaniem bliskiej relacji, przez co potrzeba takich spotkań czasem stopniowo wygasa, natomiast rozmowa przy niedzielnym obiedzie zbliża i w naturalny sposób ułatwia budowanie więzi.

- Wolontariusze będą odbierać posiłki w restauracjach w jednorazowych naczyniach i zanosić do mieszkań podopiecznych. Tam przygotują nakrycie stołu, podadzą obiad na talerzach. Obiad będzie okazją do tego by porozmawiać, by pobyć ze sobą dłużej - powiedziała PAP Olszewska.

Każda restauracja, która deklaruje chęć udziału w projekcie, zobowiązuje się do przygotowania co najmniej dwóch niedzielnych posiłków - dla wolontariusza i osoby podopiecznej przez cały okres trwania akcji.

- Dotychczas zgłosiły się cztery restaurację. Dwie rozważają przystąpienie do projektu. Cały czas spotykam się i rozmawiam z restauratorami. Niektórzy są bardzo hojni, jak jedna z właścicielek, która ma niewielką restaurację i tak naprawdę rozpoczyna dopiero działalność, a zadeklarowała osiem obiadów na każdą niedzielę. Są też tacy, którzy odmówili, uzasadniając, że to zbyt obciążające. Natomiast ci, którzy się godzą na udział w akcji są niesamowici. Te osiem obiadów z małej restauracyjki bardzo mnie wzruszyło - przyznała Olszewska.

Szefowa Płockiego Wolontariatu nie wykluczyła, że w przypadku większego zainteresowania akcją "Obiad" ze strony tamtejszych restauratorów, projekt byłby kontynuowany w przyszłości.

- Liczę na to, że może stanie się tak, że restauratorzy będą jeszcze się zgłaszać sami. Wtedy obejmiemy projektem albo większą grupę osób starszych i samotnych, albo rozłożymy jego realizację w czasie - podkreśliła.

Zapowiedziała jednocześnie, iż częścią obecnego projektu "Obiad" będzie wykonanie fotografii z uczestnikami - wolontariuszami i podopiecznymi.

- Fotografie te znajdą się w kalendarzu na rok 2017, który zamierzamy wydać, a uzyskany ze sprzedaży dochód przeznaczyć na pomoc osobom starszym i samotnym - wyjaśniła szefowa Płockiego Wolontariatu. Dodała, że autorem zdjęć będzie płocki fotografik Piotr Hejke, który w ramach innego projektu - "Matki" - uczestniczył w powstaniu kalendarza na 2015 r. przedstawiającego mieszkanki miasta samotnie wychowujące dzieci niepełnosprawne.

Płocki Wolontariat działa od 2011 r. i skupia około stu wolontariuszy, którzy na co dzień pomagają najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta, w tym niepełnosprawnym i seniorom. Najmłodszy z wolontariuszy ma 11 lat, a najstarszy 77 lat.

W 2015 r. Płocki Wolontariat rozpoczął m.in. akcję domowych, darmowych wizyt fryzjerów u osób niepełnosprawnych, a także spotkań osób starszych z młodzieżą i porad udzielanych przez seniorów, np. jak robić domowy makaron czy lepić domowe pierogi.

Z kolei w 2014 r. w ramach projektu społecznego "Matki" wydał kalendarz z fotografiami kobiet i ich niepełnosprawnych dzieci. Były to zdjęcia przedstawiające matkę z wymalowanym na ciele, np. na plecach albo na dłoni, portretem jej dziecka oraz ukazujące bohaterkę w stroju lekarskim, trzymającą tablicę z wypisanym imieniem dziecka. Dochód ze sprzedaży kalendarza został przekazany płocczankom, które samotnie opiekują się swymi chorymi przewlekle dziećmi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.