Płock: ruszyły darmowe obiady dla samotnych seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 października 2017 12:24


Płock: ruszyły darmowe obiady dla samotnych seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Płocki Wolontariat rozpoczął nowy projekt darmowych obiadów dla samotnych seniorów, będących w trudnej sytuacji materialnej. Pomocą objętych zostanie 15 osób, które już od poniedziałku (16 października br.) do 22 grudnia br. będą spotykały się każdego dnia na wspólnych posiłkach.

Projekt "Obiad" finansowany jest ze sprzedaży poduszek "Przytulaków", które szyją wolontariusze oraz podopieczni Płockiego Wolontariatu, w tym osoby starsze i niepełnosprawne. Posiłki będą wydawane przez pięć dni w tygodniu w barze mlecznym w centrum miasta.

- Z bezpłatnych obiadów korzystać będą seniorzy w wieku 65+, którzy nie mogą liczyć na pomoc bliskich. To także osoby o bardzo niskich dochodach, często schorowane, którym naprawdę ciężko jest w życiu. Najwyższy dochód to 971 zł, a są osoby, które mają dochód 600 zł - powiedziała PAP Beata Olszewska, szefowa Płockiego Wolontariatu.

Jak dodała, w grupie projektu "Obiad" znalazły się osoby mieszkające samotnie, a także dwie mieszkanki płockiej noclegowni.

- Wszyscy będą spotykali się na wspólnych posiłkach w barze mlecznym. Zależy nam, by te osoby poznały się i mogły w ten sposób spędzić wspólnie czas, wychodząc w ten sposób z codziennej samotności - podkreśliła Olszewska.

Szefowa Płockiego Wolontariatu przyznała, że kontynuowanie projektu "Obiad" zależało będzie od tego, czy taka forma pomocy sprawdzi się wśród seniorów, a także od bieżących dochodów ze sprzedaży "Przytulaków".

- Nasze poduszki nadal szyjemy i będziemy je sprzedawać. Zarobione pieniądze przeznaczymy oczywiście na pomoc seniorom - zapowiedziała.

Płocki Wolontariat działa od 2011 r. przy płockim Urzędzie Miasta. Obecnie skupia ponad 150 wolontariuszy w wieku od 14 do 66 lat, którzy na co dzień pomagają najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta, w tym osobom niepełnosprawnym, starszym i samotnym.

W 2016 r. Płocki Wolontariat prowadził pierwszą edycję projektu "Obiad" - wówczas niedzielnych obiadów wolontariuszy z osobami starszymi i samotnymi. Darmowe posiłki, które przygotowywały płockie restauracje, były dostarczane do domów podopiecznych. Rok wcześniej uruchomiono akcję domowych, bezpłatnych wizyt fryzjerów u osób niepełnosprawnych, a także spotkań osób starszych z młodzieżą i porad udzielanych przez seniorów, np. jak robić domowy makaron czy lepić pierogi.

W ramach projektu "Matki", który realizowany był w 2014 r., Płocki Wolontariat wydał kalendarz z fotografiami kobiet i ich niepełnosprawnych dzieci. Dochód ze sprzedaży kalendarza przekazano płocczankom, które samotnie opiekują się chorymi przewlekle dziećmi.

Obecnie środki na działalność charytatywną Płocki Wolontariat pozyskuje m.in. ze sprzedaży "Przytulaków", czyli kolorowych poduszek z wizerunkiem słonia, jako symbolu szczęścia i dobra, który ma zachęcać do pielęgnowania wrażliwości i wspierania osób potrzebujących. Projekt realizowany jest we współpracy z Płockim Centrum Inicjatyw Społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR