Po 500 zł na realizację pasji gdańskich emerytów
Autor: PAP/Rynek Seniora   27 kwietnia 2015 09:28

Z naszych badań wynika, że seniorzy są grupą wiekową, która jest najmniej aktywna w działaniach społecznych. Ale osoby starsze najchętniej angażują się w działania, które mogą realizować wspólnie ze znajomymi, w miejscu, w którym mieszkają - twierdzi Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu (RCW) w Gdańsku.

Dlatego odpowiedzią na to, czego Centrum dowiedziało się z badań jest Gdański Fundusz Senioralny - przedsięwzięcie, które ma służyć aktywizacji emerytów, realizowane przez RCW w Gdańsku.

Jak już informowaliśmy 23 kwietnia br. na portalu rynekseniora.pl , mieszkańcy Gdańska, którzy ukończyli 60. rok życia, mogą uzyskać środki z Gdańskiego Funduszu Senioralnego np. na prowadzenie sąsiedzkiego klubu, zorganizowanie kursu komputerowego, wycieczki, wydanie przewodnika po zabytkach swojej dzielnicy.

- Z badań, które przeprowadziliśmy dwa lata temu, wynikało, że jedną z przyczyn, dla których seniorzy mniej chętnie niż ludzie w innym wieku angażują się np. w wolontariat, jest m.in. obawa przed różnego rodzaju formalnościami - stwierdziła Agnieszka Buczyńska z Centrum.

Wyjaśniła, że formalności związane ze staraniami o przyznanie środków z funduszu zostały maksymalnie uproszczone. - Wystarczy mieć dobry pomysł, w który chce się zaangażować co najmniej pięciu seniorów, wypełnić i dostarczyć do nas wniosek – poinformowała Buczyńska. Dodała, że w ramach jednego zgłoszenia seniorzy mogą starać się o dofinansowanie w wysokości do 500 zł.

- Mogłoby się wydawać, że to niewielka kwota, ale dotychczasowe edycje Funduszu pokazały, że seniorzy mają bardzo dużo czasu i chęci do organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć, a często do ich realizacji brakuje im przysłowiowej złotówki. Seniorzy potrafią np. skrzyknąć się i zorganizować sobie trenera nordic walking, ale nie mają skąd wziąć pieniędzy na kijki - powiedziała Buczyńska.

Wśród projektów, które zostały zgłoszone i otrzymały dofinansowanie w poprzednich edycjach programu znalazły się m.in. takie, w których seniorzy organizowali dla siebie kursy językowe, wycieczki, spotkania itp. Były też projekty charytatywne: np. seniorzy przygotowywali różne wyroby rękodzielnicze, które potem sprzedawali, by zysk przekazać hospicjum.

- Na Dolnym Mieście zdarzyła się też grupa seniorów, która przygotowała katalog zaniedbanych zabytków w ich dzielnicy. Pieniądze z funduszu posłużyły im na wydanie katalogu i warsztaty, na których uczyli się fotografować - powiedziała Buczyńska.

Tegoroczny Gdański Fundusz Senioralny będzie miał dwie edycje – wiosenną i jesienną. W każdej z nich możliwe będzie dofinansowanie 40 projektów.

Wnioski z opisami projektów pretendujących do wiosennej edycji programu można składać do 6 maja w Regionalnym Centrum Wolontariatu, które ma swoją siedzibę w budynku Europejskiego Centrum Solidarności.

W ubiegłorocznej edycji projektu zrealizowano w sumie 73 inicjatywy na łączną kwotę 36,5 tys. zł. W przedsięwzięciach uczestniczyło ponad 800 gdańskich seniorów.

Gdański Fundusz Senioralny organizowany jest dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz przekazanym przez gdański samorząd.

Jak poinformowała Magdalena Kuczyńska z biura prasowego gdańskiego magistratu, oprócz Gdańskiego Funduszu Senioralnego, samorząd finansuje też wiele innych projektów służących seniorom. Wyjaśniła, że co roku miasto rozstrzyga konkursy na realizację zadań dedykowanych tej grupie społecznej. - W 2015 r. do konkursu zgłoszono 45 projektów działań na rzecz seniorów, z czego wybrano 29 propozycji, które otrzymają dofinansowanie w łącznej kwocie 170 tys. zł na realizację w roku bieżącym - poinformowała Kuczyńska.

Wśród przedsięwzięć, które otrzymały dofinansowanie z samorządu, znalazły się działania edukacyjne, prozdrowotne, integracyjne oraz twórcze. Dofinansowano m.in. działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wspólne warsztaty komputerowe dla dziadków i wnuków, liczne kluby seniora, kursy językowe czy działalność chóru skupiającego osoby starsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.