PO apeluje do minister Elżbiety Rafalskiej o współpracę ws. polityki senioralnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 stycznia 2018 16:56


PO apeluje do minister Elżbiety Rafalskiej o współpracę ws. polityki senioralnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PO zaapelowała do minister pracy Elżbiety Rafalskiej o współpracę ws. polityki senioralnej. Według Platformy sprawy seniorów są absolutnie priorytetowe. PO skrytykowała zaprezentowany we wtorek rządowy dokument na temat polityki społecznej wobec osób starszych.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaprezentowali we wtorek założenia dokumentu "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność". Dokument ma wkrótce trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Dokument przewiduje m.in. "kształtowanie pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie; uczestnictwo w życiu społecznym oraz wspieranie wszelkich form aktywności; tworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych jako aktywnych uczestników życia gospodarczego i rynku pracy; promocja zdrowia, profilaktyka chorób, dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji.

Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz, która jest jednocześnie koordynatorką autorskiego programu PO "Polska Seniora", odnosząc się na środowej konferencji prasowej do rządowych propozycji, oceniła, że jest to "plagiat".

- Mieliśmy do czynienia z plagiatem premiera Morawieckiego, dotyczącym polityki senioralnej. Trzy filary zaproponowaliśmy seniorom podczas naszych spotkań, które realizujemy w ramach programu PO +Polska Seniora+. Rząd PiS zaprezentował tylko kierunki programowe, które zamierza konsultować, ale nie przedstawił żadnych konkretów - zauważyła Okła-Drewnowicz.

Po raz pierwszy założenia projektu "Polska Seniora" PO zaprezentowała w październiku ub.r. Wówczas lider PO Grzegorz Schetyna mówiąc o programie podkreślał, że nie jest to jedynie hasło polityczne a proponowane rozwiązania wynikają głęboko "z emocji i serc".

Posłanka PO dodała, że uczestnicy zespołu "Polska Seniora" od pięciu miesięcy jeżdżą po kraju i rozmawiają z seniorami.

- Mamy kierunki, mamy konkrety, jesteśmy w trakcie konsultacji. W związku z tym chcielibyśmy ułatwić rządowi wdrażanie polityki senioralnej poprzez zaproszenie pani minister Elżbiety Rafalskiej na spotkanie z naszym zespołem "Polski Seniora", na którym chcemy się podzielić wynikami naszych konsultacji - podkreśliła Okła-Drewnowicz.

- Pani minister, nie wyważajcie otwartych drzwi. Sprawy seniorów są absolutnie priorytetowe, wyzwania demograficzne są ogromne. Ponad podziałami jesteśmy w stanie zrobić wspólną, dobrą ofertę dla seniorów - apelowała Okła-Drewnowicz.

Posłanki PO przypomniały na konferencji założenia projektu programu "Polska Seniora". Ma on m.in. wprowadzić zasadę, w myśl której od emerytur dla seniorów nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Kolejnym rozwiązaniem ma być tzw. "czek opiekuńczy", który miałaby finansować opiekę nad seniorami dla opiekunów aktywnych zawodowo. Równocześnie istniałaby możliwość wyboru formy i świadczeniodawcy opieki. PO chce też wprowadzić urlop wytchnieniowy - czyli możliwość finansowania opieki nad niesamodzielnym seniorem, podczas urlopu opiekunów.

Posłanka PO Beata Małecka-Libera stwierdziła, że PO stawia przede wszystkim na profilaktykę seniora.

- Zależy nam na aktywności, na badaniach profilaktycznych, które nazywamy +bilansem 60-latka+. Oprócz tego stawiamy na geriatrię, telemedycynę i rehabilitację - a więc cały kompleks usług, który poprawi zdrowotność i opiekę dla seniorów - podkreśliła posłanka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR