PO atakuje PiS: "czy to koniec polityki senioralnej?"
Autor: PAP/Rynek Seniora   29 lutego 2016 14:36

Brak w tegorocznym budżecie środków na realizację ustawy o osobach starszych oraz likwidacja funkcjonującej do tej pory przy resorcie pracy Rady ds. Polityki Senioralnej - to - według posłów PO - niektóre przykłady "zaniechań" PiS w obszarze polityki senioralnej w Polsce.

Wiceszef sejmowej komisji polityki senioralnej Michał Szczerba zarzucił w poniedziałek (29 lutego) PiS brak działań na rzecz osób starszych. - Chcielibyśmy dzisiaj zadać kluczowe pytanie - czy to jest koniec polityki senioralnej? Czy to jest koniec tej polityki, którą jest współtworzenie warunków na rzecz godnego, zdrowego i aktywnego starzenia się polskiego społeczeństwa? - pytał Szczerba.

Brak budżetu na monitorowanie sytuacji seniorów
Podkreślił, że w Polsce mamy obecnie 7,5 miliona emerytów i rencistów. - To jest grupa, wobec której rząd Beaty Szydło nie zrealizował żadnych działań, nie przedstawił żadnych nowych propozycji, a co więcej - doprowadził do demontażu, do paraliżu, do zaniechań w zakresie polityki senioralnej, dla której filar tworzyły rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz - ocenił poseł Platformy.

Polityk przypomniał, że 1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa o osobach starszych, która na Radę Ministrów nakłada obowiązek koordynacji polityki senioralnej państwa, m.in. monitorowania zagadnień z nią związanych we wszystkich resortach.

- Co ciekawe - w budżecie państwa na rok 2016 nie zabezpieczono żadnych środków finansowych na realizację ustawy o osobach starszych, nie przygotowano rozporządzenia wykonawczego, w oparciu o który wszystkie instytucje będą przedkładały swoją informację o sytuacji osób starszych, która będzie składała się na całościowy raport połączony z danymi statystycznymi, ale przede wszystkim - wynikiem badań naukowych dotyczącym tej grupy wiekowej - mówił Szczerba.

Likwidacja rady i departamentu?
Rządzącemu obecnie PiS poseł PO zarzucił ponadto likwidację funkcjonującej przy ministrze pracy Rady ds. Polityki Senioralnej. - Pojawiają się głosy - niepotwierdzone jeszcze - o likwidacji departamentu ds. polityki senioralnej w Ministrowie Pracy i Polityki Społecznej - dodał Szczerba.

Wiceszef komisji polityki senioralnej przypomniał też niektóre działania rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz na rzecz osób starszych. To m.in. program "Długofalowa Polityka Senioralna w Polsce na lata 2014-2020". - Ten program pokazuje kilkanaście obszarów polityk publicznych, w których powinny być prowadzone działania wobec osób starszych, wobec starzejącego się społeczeństwa - Polska będzie jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w UE - podkreślał poseł PO.

Oprócz tego, w czasach rządów Platformy przygotowano rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 - ASOS. - Corocznie wydawaliśmy 40 mln złotych na dotacje dla organizacji pozarządowych, na wspieranie aktywności społecznej osób starszych - to są i kwestie edukacyjne i kwestie związane ze wsparciem osób niesamodzielnych, jak również kwestie związane z aktywnością społeczną w społecznościach lokalnych - powiedział Szczerba.

Kolejne programy to m.in. "Program solidarność pokoleń - działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+" oraz program tworzenia tzw. dziennych domów pobytu dla seniorów.

Szczerba zwrócił też uwagę, że w czasach rządów PO-PSL uchwalono też kilka istotnych z punktu widzenia seniorów ustaw. Chodzi m.in. o takie ustawy jak: o osobach starszych, o nieodpłatnej pomocy prawnej, która oferuje tego typu wsparcie m.in. osobom po 65 r. życia., ustawa o zdrowiu publicznym, a także ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Jak mówił, ustawa została jednak "w sposób skandaliczny zablokowana przez środowisko PiS".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.