Po głosowaniu na "dwie ręce": Ruch Kukiza'15 składa wniosek o odwołanie szefowej Komisji Polityki Senioralnej
Autor: DK, PAP/Rynek Seniora   25 kwietnia 2016 15:39

Jutro (26 kwietnia - red.) złożymy wniosek dotyczący odwołania pani Małgorzaty Zwiercan z Komisji Polityki Senioralnej i powołania na jej miejsce innego członka klubu - powiedział portalowi rynekseniora.pl Jakub Kulesza, rzecznik klubu Kukiz’15.

- Dziś wieczorem (25 kwietnia) zdecydujemy, kto zastąpi posłankę na stanowisku szefa komisji - dodał.

Zgodnie z regulaminem, Sejm na wniosek Prezydium Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, w drodze uchwały, wybiera skład osobowy poszczególnych komisji.

Komisja powołuje i odwołuje członków prezydium w głosowaniu jawnym większością głosów.

Wniosek o odwołanie członka prezydium komisji może być rozpatrzony nie wcześniej niż trzeciego dnia i nie później niż 30 dnia od dnia jego złożenia.

Być może posłanka Zwiercan zechce skorzystać też z przepisu, który mówi, że „rezygnacja członka prezydium z funkcji następuje z dniem złożenia przez niego Marszałkowi Sejmu pisemnego oświadczenia w tej kwestii”.

- Głosowanie sejmowe w takich sprawach jest formalnością. Trudno jednak powiedzieć, kiedy ono nastąpi – stwierdził reprezentant klubu Ruchu Kukiz`15.

Głosowała za kolegę
Odwołanie posłanki Zwiercan z Komisji Polityki Senioralnej to pokłosie słynnego głosowania „na dwie ręce”.

W czwartek (14 kwietnia) w Sejmie przeprowadzono głosowanie nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Tuż po głosowaniu posłowie opozycji zwracali uwagę m.in., że posłanka Zwiercan zagłosowała za posła Morawieckiego.

Poseł Zwiercan pytana przez dziennikarzy, czy głosowała "na dwie ręce", odpowiedziała: "z tego względu, że Kornel się źle poczuł i rozmawialiśmy wcześniej, tak się stało". Na uwagę, czy wie, że jest to niedozwolone, że jest to praktyka karalna, odparła: "Tak jak powiedziałam, pan Kornel prosił mnie".

Sam Morawiecki pytany o tę sprawę powiedział: "poprosiłem panią poseł, że muszę wyjść i żeby zagłosowała za mnie". Na uwagę, że takie działanie jest niedozwolone odpowiedział: "Ja rozumiem, ale ja prosiłem". Dopytywany, czy posłowie będą wnosić o powtórzenie głosowania Morawiecki odpowiedział: "Ja nie wnosiłem niczego, Sejm się zakończył. Może będzie powtórzenie jak ktoś wniesie, ja nie wiem".

Dopytywany, czy uważa, że nic specjalnego się nie stało poseł Kukiz'15 odpowiedział: "Uważam, że nic wielkiego się nie stało. Większość sejmowa zagłosowała", Morawiecki powiedział, że rozumie, jakiego rodzaju jest to głosowanie. - Tym niemniej uważam, że jak upoważniam kogoś do głosowania jest w porządku, w sensie moralnym - dodał poseł Kukiz'15.

Sejm wybrał 14 kwietnia zgłoszonego przez PiS prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK w miejsce kończącego kadencję prof. Mirosława Granata.

Ostatecznie posłanka Małgorzata Zwiercan została wykluczona z klubu Kukiz'15, a Kornel Morawiecki sam z niego wystąpił.

Sprawa w prokuraturze
18 kwietnia br. prokuratura okręgowa w Warszawie wszczęła dwa postępowania sprawdzające ws. głosowania posłanki Małgorzaty Zwiercan podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu. Jedno dotyczy zachowania samej posłanki, drugie marszałka Sejmu Marka Kuchińskiego

Postępowanie sprawdzające to pierwszy etap działań śledczych. W ciągu 30 dni muszą oni zdecydować, czy zajmą się którąkolwiek z tych spraw i przeprowadzą śledztwo.

W 2010 r. stołeczny sąd warunkowo umorzył postępowanie karne wobec dwóch b. posłów SLD Jana Chaładaja i Stanisława Jarmolińskiego, którzy w 2003 r. głosowali za nieobecnych kolegów. Według sądu przekroczyli oni swe uprawnienia, gdyż każdy poseł dysponuje tylko jednym głosem. Sąd orzekł, że mają zapłacić po pięć tys. zł na cel społeczny. Gdy cała sprawa wyszła na jaw, głosowania powtórzono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.