PO ostro o planach PiS: to zamach na organizacje pozarządowe
Autor: PAP/Rynek Seniora   22 listopada 2016 12:30

PiS planuje zamach na organizacje pozarządowe i na naszą obywatelskość - uważają politycy PO. W ten sposób odnieśli się do zapowiedzianego przez premier Beatę Szydło powołania Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które miałoby zajmować się fundacjami, stowarzyszeniami i innymi NGO-sami finansowanymi ze środków publicznych.

Premier Szydło w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" i dla portalu Tysol.pl mówiła m.in. o potrzebie uporządkowania sytuacji z fundacjami i organizacjami pozarządowymi finansowanymi ze środków publicznych. Zapowiedziała ustawę powołującą Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które zajęłoby się "przygotowywaniem projektów współpracy z NGO-sami i uporządkowaniem całej tej sfery".

Czytaj też: Rząd szykuje duże zmiany dla fundacji, stowarzyszeń i innych NGO-sów

Mariusz Witczak (PO) odnosząc się do tej zapowiedzi, podkreślił na wtorkowej (22 listopada) konferencji prasowej w Sejmie, że od roku "PiS depcze polską demokrację". "Prowadzi proces rozmontowania Trybunału Konstytucyjnego, prowadzi otwartą wojnę z polskimi samorządami i z polskimi samorządowcami. - Teraz dowiadujemy się, że PiS planuje zorganizować zamach na trzeci sektor, na organizacje pozarządowe" - dodał poseł.

PO "głębokim wrogiem" rozwiązania
Jak podkreślił, organizacje pozarządowe są "niezwykle cenną zdobyczą polskiej demokracji". "To jest przestrzeń naszej obywatelskiej wolności i to jest wreszcie prawdziwa praca u podstaw, która jest bardzo pożyteczna w rozwoju Polski" - powiedział Witczak.

Dodał, że ta "sfera niewątpliwej wolności" obywateli Polski "bardzo mocno przeszkadza PiS-owi". Zdaniem posła partia rządząca w "ten sposób chce przeprowadzić zamach na naszą obywatelskość".

Witczak podkreślił, że PO jest "głębokim wrogiem" rozwiązania zaproponowanego przez premier Beatę Szydło. Jak ocenił powstanie "PiS-owskie centrum podporządkowania polskich organizacji pozarządowych". Zaapelował do premier, aby "bezwzględnie zaniechać prac nad demontażem polskich organizacji pozarządowych".

- Nie mamy wątpliwości i złudzeń, że jest to pomysł na to, aby realizować typową PiS-owską politykę i żeby polskie organizacje pozarządowe podzielić na te, które będą prowadziły PiS-owską politykę i na te, które zostaną odrzucone i zdeptane przez PiS - oświadczył.

"PiS chce kontrolować koła gospodyń wiejskich czy UTW"
Zdaniem posła Jarosława Urbaniaka "PiS-owi nie wystarczy kontrola tego, co duże", czyli - jak wyliczał - Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Fundacji Anny Dymnej. Teraz PiS chce dotknąć małych organizacji, m.in. kół gospodyń wiejskich czy uniwersytetów trzeciego wieku - uważa Urbaniak.

- To jest bardzo niebezpieczne, że PiS chce tutaj, z Nowogrodzkiej decydować o tym, co ludzie na dole mają robić - zaznaczył poseł PO. - To jest niedopuszczalne - podkreślił.

Premier Szydło w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" i dla portalu tysol.pl była pytana, czy rząd planuje "jakieś ruchy legislacyjne", by uporządkować sytuację z fundacjami i organizacjami pozarządowymi finansowanymi ze środków publicznych.

- Ta sytuacja musi zostać uporządkowana, dlatego że w tej chwili naprawdę bardzo dużo pieniędzy jest przeznaczanych na funkcjonowanie różnego rodzaju organizacji społecznych czy NGO-sów. Rząd jest ciągle oskarżany o to, że nie budujemy społeczeństwa obywatelskiego, a przecież na ten cel przeznaczane są miliardy złotych. Tyle, że często okazuje się, iż są to fundacje, które były podporządkowane politykom poprzedniego układu rządzącego - odparła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR